rajd.jpg
Zbiórka wszystkich uczestników pod kościołem p.w Chrystusa Wieczystego Kapłana.

Podobnie, jak w zeszłych latach ochotnicy wyruszyli w pieszy rajd po mieście, aby uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę – tym razem już 99 rocznicę. Chętnych było co niemiara, ponieważ na starcie stanęło aż 130 uczestników (od maluchów po seniora). To rekordowa suma w naszym rejonie.

Marsz rozpoczął się spod kościoła p.w Chrystusa Wieczystego Kapłana. Następnie uczestnicy szli śladem ulic upamiętniające wydarzenia w historii Polski związane z walką Polaków o niepodległość np. Wiosny Ludów, Bohaterów Westerplatte czy 28 grudnia. Na każdej z tych ulic (i nie tylko) przewodnik rajdu przedstawiał najważniejsze wiadomości historyczne.

Kolejnym ”przystankiem” rajdu był cmentarz przy ulicy Witkowskiej, gdzie ochotnicy zapalili znicze na kwaterze wojskowej uczestników wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku. W ten sposób każdy z biorących udział w wydarzeniu, chciał podziękować oraz oddać cześć i szacunek bohaterom. Po złożeniu hołdu żołnierzom polskim, zainteresowani poszli w stronę muralu poświęconego powstańcom wielkopolskim. Każdy, kto chciał zrobił sobie przy nim zdjęcie pamiątkowe.

Metą wycieczki było Gimnazjum nr 2, gdzie na każdego z uczestników czekał poczęstunek. Odbyły się również różne atrakcje, jak np. Konkurs Niepodległości oraz rywalizacja na najbardziej biało – czerwoną, wędrującą drużynę. Każda z rozrywek przyniosła wiele przyjemności i radości, a najbardziej tym najmłodszym, którzy mogli wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy, aby przypominał im o obecności, w tak ważnym wydarzeniu.

Wszyscy zgodnie odpowiadają, że był to bardzo udany dzień. Mogli w aktywny sposób wziąć udział w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości oraz zdobyć nowe informacje historyczne. Nasza pamięć o bohaterach na pewno nigdy nie zniknie!