Czujesz klimat? My w Centrum Edukacji Obywatelskiej wiemy, że Klimat to temat!. Tak też nazywa się nasz program poświęcony zmianie klimatu i możliwości przeciwdziałania jej skutkom.
Dlaczego klimat?
Klimat zmienia się na naszych oczach. Zmiana klimatu dotyka również Was, Waszych bliskich, kolegów i koleżanki. Jest to zmiana, która ma podłoże antropogeniczne, czyli jesteśmy za nią odpowiedzialni. Masowa emisja CO2 do atmosfery wpływa na ocieplenie klimatu, które skutkuje wieloma zagrażającymi całej planecie skutkami. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, w skrócie IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), w swoim ostatnio opublikowanym raporcie ostrzega, że dalsze zwiększanie się temperatury na świecie będzie miało katastrofalne skutki. Również ONZ działania na rzecz klimatu uznał za kluczowe i za jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju – Cel 13. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby chronić klimat.
Co robić?
Na pewno słyszeliście o odbywającym się ostatnio w Katowicach Szczycie Klimatycznym COP24 (COP24 – Conference of Parties, czyli Konferencja Stron). Takie spotkanie odbywa się po raz 24-ty. W czasie Szczytu dyskutowane są rozwiązania, które dotyczą prawie wszystkich krajów na świecie i które dotyczą ochrony klimatu. Polska była nie tylko gospodarzem tego wydarzenia, ale też aktywnie brała udział w negocjacjach. Wypracowane w czasie Szczytu rozwiązania i wytyczne będą służyły obywatelom i obywatelkom całego świata. Ale nie znaczy to, że sami jesteśmy bezsilni i możemy tylko czekać na rozwiązania sektorowe. Przeciwnie, angażując się w działania, stajecie się częścią światowych wydarzeń, które wpływają na ograniczenie skutków zmiany klimatu. A zrobić możecie wiele. Na gruncie indywidualnym, lokalnym a nawet ogólnopolskim i światowym.
Klimat to temat!
W programie „Klimat to temat!” wzięło udział 140 szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski. Uczniowie i uczennice wzięli udział w lekcjach poświęconych klimatowi, ale przede wszystkim podjęli działania w formie kampanii i debat dla sowich społeczności szkolnych i lokalnych. Te działania w formie projektu uczniowskiego pozwalają młodzieży szukając samodzielnie rozwiązania problemu, zdobywać nową wiedzę i nowe umiejętności, a grupowa praca nad projektem i publiczna prezentacja jego efektów dają szansę rozwinięcia umiejętności pracy zadaniowej, w tym: planowania, współpracy, komunikacji, prezentacji i samooceny. Ponadto dają poczucie przynależności do wspólnoty światowej, która działa na rzecz pozytywnych zmian w swoim (i nie tylko) otoczeniu.
Wczuj się w klimat!
Jeśli chcecie przeprowadzić w szkole projekt dotyczący ochrony klimatu, zajrzyjcie do naszego przewodnika. Znajdziecie w nim wiele inspiracji do prowadzenia kampanii i debat, przydatne linki i strony na Facebooku. Wielu z Waszych rówieśników już podjęło działania, które możecie obejrzeć TUTAJ. Może posłużą Wam do inspiracji. Możecie też zaproponować swoim nauczycielom podjęcie tematu w szkole. Mamy dla nich szereg scenariuszy, które w ciekawy sposób obrazują, czym jest zmiana klimatu. Znajdą je na stronie: ekologia.ceo.org.pl/klimat-to-temat
A jeśli chcielibyście podzielić się z nami działaniami, możecie wrzucić je na stronę na Facebooku: @edukacjaglobalnaCEO albo napisać do nas: globalna@ceo.org.pl
Niech klimat będzie z Wami!
Program Klimat to temat! jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i dofinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze ( )