Występ zespołu DANZA DEL FUEGO.jpg

Sekcja dwujęzyczna z hiszpańskim językiem nauczania powstała w III Liceum Ogólnokształcącym w 2007 roku. Klasę hiszpańską ukończyło już 117 uczniów, a 64 osób z sukcesem przystąpiło do hiszpańskiej matury (Título de Bachiller). III Liceum Ogólnokształcące to jedyna szkoła w regionie północno-wschodnim, która posiada klasę o takim profilu (jedna z szesnastu w Polsce). Dodatkowo klasa hiszpańska, będąc klasą językową, oferuje rozszerzony język angielski, historię i geografię oraz literaturę hiszpańską, co w ostatecznej formie czyni ją klasą z największą liczbą rozszerzeń w całej szkole, a tym samym świetnie przygotowującą do matury polskiej i hiszpańskiej.

Nauka w tej klasie trwa 4 lata. Pierwszy rok „zerowy” polega na intensywnej nauce języka hiszpańskiego w wymiarze 20 godzin tygodniowo. W późniejszych latach wszystkie przedmioty odbywają się standardowo. Uczniowie uczący się w takiej  klasie mają możliwość uzyskania obydwu dokumentów dojrzałości, gdy ukończą pełny cykl kształcenia i zdadzą egzaminy. Na mocy porozumienia między Ministerstwem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Kultury Hiszpanii uczniowie klasy dwujęzycznej z hiszpańskim językiem nauczania mają możliwość zdawania na maturze przedmiotów: język hiszpański dla klas dwujęzycznych, literatura hiszpańska, geografia i historia – nauczane dwujęzycznie (w celu uzyskania Título de Bachiller czyli matury hiszpańskiej). Uzyskany w Polsce dyplom Título de Bachiller daje kandydatowi  na studia w Hiszpanii dużo lepszy przelicznik punktowy niż rodowitym Hiszpanom (5:3). Jest również podstawą do ubiegania się o stypendia zwalniające z czesnego na wielu uczelniach  hiszpańskich, w tym o  pełne stypendium dla studentów z Polski na Uniwersytecie w Grenadzie.

Podstawą prawną utworzenia klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim dało porozumienie podpisane w Warszawie 6 maja 1997 r. między Ministerstwem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Edukacji i Kultury Hiszpanii w sprawie  tworzenia i funkcjonowania klas dwujęzycznych w liceach ogólnokształcących Rzeczypospolitej Polskiej, organizacji egzaminu dojrzałości dla absolwentów tych klas oraz określenia warunków niezbędnych dla nadania im przez Ministerstwo Edukacji i Kultury Hiszpanii Titulo de Bachiller.

Uczniowie uczący się w klasach dwujęzycznych mają na mocy umowy międzyrządowej zapewniony kontakt z nauczycielami, tzw. Nativo czyli narodowości hiszpańskiej. Nasi uczniowie korzystają i korzystali z pomocy i wiedzy następujących nauczycieli:

mgr Sergio Aparicio Peralta – nauczyciel języka  hiszpańskiego i historii Hiszpanii;

mgr Noemi Lavin – nauczycielka języka i literatury hiszpańskiej;

mgr Ricardo Casado Ingelmo – nauczyciel historii i geografii Hiszpanii;

mgr Małgorzata Janusz – nauczycielka języka hiszpańskiego;

 mgr Anna Karczewska – nauczycielka języka hiszpańskiego.

W poprzednich latach uczyli:

Sandra Gonzales – nauczycielka kultury i literatury hiszpańskiej ( w roku szkolnym 2009/2010),

 Nicolas Sarmiento – nauczyciel języka i literatury hiszpańskiej ( w roku szkolnym 2009/2010)

Anna Aparicio Peralta – nauczycielka języka hiszpańskiego ( w roku szkolnym 2010/2011)

Ana Jimenez  – nauczycielka literatury hiszpańskiej (w roku szkolnym 2011/2011)

Alberto Del Nogal Herraez – nauczyciel historii i geografii (w roku szkolnym 2009/2010 i 2010/2011).

Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii wspiera klasę dwujęzyczną przekazując regularnie materiały dydaktyczne potrzebne do nauczania języka hiszpańskiego, sponsorując zakupy biblioteczne, organizując szkolenia zawodowe dla nauczycieli i konkursy tematyczne dla uczniów. Patronuje corocznemu konkursowi teatralnemu, którego zwycięzcy otrzymują liczne nagrody, w tym wyjazd za granicę na międzynarodowy finał. Najlepszym uczniom strona hiszpańska przyznaje honorowe dyplomy i nagrody a w poprzednich latach najlepsi uczniowie tej klasy mogli liczyć na stypendia Ambasady Królestwa Hiszpanii oraz bezpłatne wycieczki do Hiszpanii.

Uczniowie klas hiszpańskich co roku przygotowują sztukę teatralną w języku hiszpańskim prezentowaną na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Szkolnych oraz podczas Dni Hiszpańskich w Białymstoku. Wielkim powodzeniem publiczności cieszyły się spektakle „El perro del hortelano” (Lope de Vegi), „La hermosa Ester” (Lope de Vegi) oraz  „Bodas de sangre” (Federico Garcia Lorca), przygotowane przez  uczniów klasy hiszpańskiej III LO.

Występ zespołu DANZA DEL FUEGO W trakcie spektaklu - Bodas de sangre Spektakl -Bodas de sangre (Federico Garcia Lorci) La hermosa Ester - spektakl Spektakl -La hermosa Ester (Lope de Vegi) Koncert podczas wizyty Inspektora ds. edukacji Ambasady Hiszpanii (18.04.2018r.) W Białostockim Tetrze Lalek Weronika Smotryś jako Diana Spektakl teatralny - El perro del hortelano (Lope de Vegi) Aktorzy spektaklu-El perro del hortelano (Lope de Vegi) Pamiątkowa tablica Wizyta Ambasadora Hiszpanii p.Rafaela Mendivil w naszej szkole (29.10.2007 r.) Gry edukacyjne w ramach obchodów NARODOWEGO DNIA HISZPANII Blog o flamenco www.sentir-el-flamenco.blogspot.com Warsztaty flamenco