2036f0dbaeca49619fa8b063e1b3ceea.jpg

Jerzy Kukuczka,wielki alpinista.

Kim był Jerzy Kukuczka? Jerzy Kukuczka był Polskim alpinistą, urodził się 24 marca 1848 roku w Katowicach, zmarł 24 października na Lhotse w Neapolu podczas zdobywania jednego z nich spadł z ściany góry. Był wielkim człowiekiem ,jako drugi człowiek na ziemi zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczniki. Pierwszym człowiekiem był Reinhold Messner, któremu zdobycie wszystkich szczytów zajęło 16 lat i cztery miesiące. Naszemu alpiniście zajęło to niecałe 8 lat. Był beskidzkim góralem, którego rodzina pochodzi z Istebnej.

W szkole średniej uprawiał przez pewien czas podnoszenie ciężarów, aż do momentu, kiedy dostał zakaz lekarski uprawiania tego sportu.

W 1965 roku został członkiem Harcerskiego Klubu Taternickiego im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach. HKT, należący do HufcaKatowice-Zachód, prowadził działalność turystyczną na rzecz hufca, organizując imprezy turystyczne z wykorzystaniem elementów z zakresu wspinaczki. W działaniach tych brał czynny udział Jerzy Kukuczka.

Zdobywanie tych gór podczas zimy jest bardzo trudne ponieważ jest strasznie zimno, wieje mocny wiatr oraz im wyżej tym ciężej się oddycha .Alpiniści zdobywając góry, nie tylko zmagają się z warunkami tam panującymi, ale też ze swoimi słabościami.

Jednakże nasz wybitny alpinista zdobył aż 4 szczyty zimą.

W ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 – 10 listopada 1986) Kukuczka wszedł na sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczył nowe drogi (w tym niezwykle trudne drogi na Nanga Parbat i K2).

W tym roku grupka polskich alpinistów zamierza zdobyć w zimę górę K2,ten projekt nazywa się ,, Polskie Himalaje 2018” . Kierownikiem wyprawy jest Krzysztof Wielicki.

Bardzo podziwiam takich ludzi za to,że pokonują przeciwności losu, mimo braku sił dążą dalej do celu. Niestety z takich wypraw, niektórzy ludzie nie wracają, mimo tego nie odstrasza jednak to ich. Muszą trenować bardzo dużo, żeby dojść do celu i to jest dla mnie powodem do  największego podziwu dla tych, którzy pokonując własne słabości, zdobywają szczyty, realizują niedostępne marzenia.