IMG_8553.JPG

Pesymistyczne nastawienie do nauki? Oczywiście, że da się z tym coś zrobić. Wystarczy chcieć, bo ”chęć” to kluczowe słowo w drodze do umilenia sobie czasu, który spędzamy nad książkami.

Nauka, przyswajanie nowej wiedzy, ”wkuwanie”. Te czynności przychodzą do każdego indywidualnie, w różny sposób. Jedni poświęcają na naukę mniej czasu, drudzy więcej. Każdy z nas powinien wiedzieć, jakie patenty na naukę są dla niego najlepsze, jak intensywnie powinien się uczyć, aby zapamiętać całość wyznaczonego materiału. Jednak bywa tak, że tracimy motywację i nawet ten szybko przyswajający informacje uczeń ma problem z sumienną nauką. Z innych doświadczeń wiemy, że gdy robimy coś niechętnie, to preferujemy opcję zostawienia danej czynności w spokoju. Co zrobić, gdy stracimy chęć? Stracimy chęć, bo nasze notatki nie będą wystarczająco przejrzyste lub materiału będzie ”za dużo”. Czy jest jakiś sposób na umilenie sobie nauki? Oczywiście, że jest. Potrzebujemy jednej najważniejszej rzeczy- chęci na zmianę nastawienia.

Przede wszystkim nie należy zniechęcać się od razu tylko dlatego, bo nie wyjdzie nam odpowiedni wynik, czy dlatego, że nie możemy zapamiętać ważnej regułki. Wystarczy działanie wykonać jeszcze raz, a regułkę powtórzyć ponownie aż do skutku.

Sposobów na lepszą, przyjemniejszą naukę jest dużo. Ja napiszę kilka sprawdzonych, które polecam.

1. Rób notatki.

Najlepiej krótkie, ale zawierające wszystkie potrzebne informacje. Z takich notatek łatwiej jest się nauczyć, niż z dwustronnego tekstu w podręczniku. Przed zanotowaniem przeczytaj ten dwustronny tekst i wyłap najważniejsze zdania, spisz je. Z doświadczenia wiem, że po lekcji zapamiętujesz około 30%, a pozostały obowiązek to Twoja praca w domu. Gdy przeczytasz temat, najlepiej na głos, to do głowy wpłynie ci kolejne x procent informacji. Po zapisaniu i powtórzeniu możesz być pewien, że jesteś nauczony.

2. Podkreślaj, nalepiaj, otaczaj.

Kolorowe, przejrzyste notatki dają o wiele większe prawdopodobieństwo, że będziesz miał ochotę się z nich uczyć. Prowadząc ładnie zeszyty, pisząc starannie, podkreślając będziesz bardziej zorganizowany, łatwiej będzie Ci się uczyć i znajdować potrzebne Ci informacje. Możesz także używać karteczek samoprzylepnych, zakładkowych i zapisywać na nim na przykład interesujący Cię dział. Otaczając w ramki np. wzory, nie mieszasz ich z zadaniem i dużo łatwiej będzie ci go zapamiętać wzrokowo.

3. Rób sobie przerwę w nauce!

To, że masz do przerobienia 2 działy nie znaczy, że musisz siedzieć nad nimi bez przerwy. Zawsze lepiej, jeśli rozłożysz sobie wszystko na kilka dni. Jednak ,kiedy nie uda Ci się tego zrobić i masz jeden dzień, rozłóż sobie to na godziny. Podczas chociażby 30 minutowej przerwy zjedz, napij się, posłuchaj muzyki czy zrób coś, co Cię relaksuje. Nie ucz się, jeśli jesteś zły, zestresowany. Wtedy na pewno nauka nie będzie skuteczna.

Sposobów na umilanie sobie czasu nauki jest wiele, ale dzięki 3 powyższym na pewno w jakimś stopniu sobie pomożesz. Polecam zostać zorganizowanym, nie nastawiać się pesymistycznie i wierzyć w siebie, bo na pewno Ci się uda!

Daria Zatorska kl.Ia