Maks.JPG

Każdy z nas w swoim życiu zdawał lub zda niejeden egzamin. Czy wiedzieliście, jak przygotować się to takiego testu w sposób odpowiedni dla naszego organizmu i umysłu? Dzisiaj chciałbym przedstawić kilka rad, które ułatwią nam zdawanie egzaminów w sposób łatwy i przyjemny.

Odpowiednie powtórzenie

Podczas powtórki wiadomości staraj się nie czytać wszystkich podrozdziałów z podręcznika, wraz z najmniejszymi szczegółami. Jeżeli notujesz najważniejsze wątki z lekcji, zajrzyj do nich i je utrwal. Przejrzyj je sprawnie, zatrzymując się na punktach, które sprawiają ci największą trudność i umiesz je najgorzej.

Dzień przed egzaminem

W przeddzień sprawdzianu staraj się wyciszyć i wykonywać jak najmniej czynności. Nie zaprzątaj mózgu inicjatywami ani ważnymi sprawami. Staraj się unikać kłótni, które źle wpływają na psychikę. Zalecane są ćwiczenia na świeżym powietrzu.  Jeżeli masz taką możliwość, warto wybrać się do teatru albo kina na seans lub spektakl. Najlepszą opcją byłaby wesoła komedia, która dobrze wpłynie na nasz nastrój.

Nie myśl o egzaminie

Katowanie się myślami o teście wiedzy, na pewno wam nie pomoże. Również brak zaufania własnym umiejętnościom i ich przecenianie jest tu zbędne. Te cechy są przeważający u większości egzaminowanych.

Obie mogą zaszkodzić waszemu umysłowi. Niewiara może obniżyć wydajność mózgu i spowolnić pracę nad egzaminem, natomiast wiara przesadna, spowoduje zlekceważenie przygotowania i domowego powtórzenia.

Dzień egzaminu

Postaraj się być jak najbardziej wypoczęty i gotowy do pracy. Wstań wcześniej rano i zrób krótką gimnastykę. Dobrze wpłynie na twoje samopoczucie i rozluźni. Podczas drogi do szkoły idź powoli i czerp jak najwięcej powietrza. Postaraj się jednocześnie nie spóźnić do szkoły. Zalecane jest także przyjście pod salę egzaminacyjną ok. 10-15 min. przed rozpoczęciem testu. Pomoże to zachować spokój i wyciszenie przed samym sprawdzianem.

Posiłek 

Idąc na egzamin, pamiętaj o porannym śniadaniu. Pożywny posiłek jest w stanie zaspokoić nasz głód i wspomoże pracę naszego organizmu. Słodycze, fast-foody i inne kaloryczne przekąski nie pomogą wam w egzaminie. Stres pochłania dużą ilość energii. Czerpie ją on właśnie z tego typu jedzenia.  Trzeba być na to przygotowanym.

,,Karteczki wiedzy”

Wbrew popularnym przesądom są one dużym utrudnieniem pracy klasowej. Sięgając po ściągę, skupiamy się na tym, aby nauczyciel nie zauważył przekrętu, jednocześnie tracąc czas. Ściągający nie nastawia się na pracę własnego umysłu, lecz pokłada nadzieję w naszej karteczce. Odwraca ona uwagę od sprawdzianu i rozprasza. Niektórzy lepiej wychodzą na nie skorzystaniu z tej formy informacji.

Techniki zdawania 

Podczas pracy przy sprawdzianie, staraj się sprawnie wypełniać zadania, jednocześnie uważnie czytając pytania.
Możesz z początku rozwiązywać łatwe zadania, które nie sprawiają ci trudności, aby więcej czasu poświęcić trudniejszym pytaniom.
Wszystkie działania (matematyka) sprawdzaj od razu, aby nie marnować czasu  na szukaniu błędu.
Przed napisaniem wypracowania, (j. polski) wypisz w punktach wątki, które mają się w nim znaleźć. Pomoże to w złączeniu myśli do jednej pracy.

To już wszystko, co musicie wiedzieć, aby łatwo i sprawnie zdawać egzaminy. Mam nadzieję że moje rady wykorzystacie w swoim życiu.