21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Dzień Wagarowicza. Wielu z nas spędza go poza murami szkoły wraz ze znajomymi, jednakże są i tacy, którzy przychodzą wówczas do szkoły.
Niejeden zapewne zapyta: Po co? i Dlaczego?, przecież mogą sobie zrobić dzień wolnego od szkoły. Otóż właśnie tego próbowałam się dowiedzieć wśród kilku moich znajomych, którzy w ten dzień postanowili wybrać się, jak co dzień do szkoły.
W III LO w Białymstoku, do którego uczęszczam, tego dnia koleżanki z mojej klasy postanowiły zaangażować się w przygotowanie Dnia Wiosny, aby wyglądał on inaczej niż zwykły dzień w szkole. Odbyła się wówczas akcja „Znajdź swój kwiatek”, która była skierowana do wszystkich uczniów i miała na celu zintegrowanie dziewczyn oraz chłopaków z III LO. Przez cały dzień każdy z nas mógł odebrać kwiatek wykonany z papieru, na którym widniała cyfra. Naszym zadaniem było odnalezienie osoby z takim samym numerkiem- swojej pary, dzięki czemu mogliśmy poznać nowe osoby.
Jak dowiedziałam się od moich koleżanek, które zaangażowały się w całe przedsięwzięcie, na koniec dnia na liście znalezionych widniało ok. 90 par. Za swój trud, polegający na znalezieniu osoby z tym samym numerkiem, każdy uczestnik otrzyma niepytkę, która zwalnia z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi oraz prac domowych, którą będzie mógł wykorzystać do końca roku szkolnego w danym dniu, który sobie wybierze, a będzie ona obowiązywała przez cały dzień. Zauważamy więc, że warto było tego dnia pojawić się w szkole i skorzystać z niepowtarzalnej okazji, aby w prosty sposób zawrzeć nowe przyjaźnie i kontakty , a także poprzez zabawę uzyskać nagrodę, jaką była niepytka.
W Gimnazjum im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, w którym wcześniej się uczyłam, również ten dzień obchodzono inaczej. Jak rozmawiałam ze znajomymi, którzy wówczas udali się do szkoły, byli bardzo zadowoleni, iż nie odbyły się tego dnia lekcje. Natomiast w ramach zajęć odbył się pokaz mody i różnych talentów. Od jednego z uczestników dowiedziałam się, iż najpierw tego dnia, po przyjściu do szkoły uczniowie udali się do swoich sal. Po czym całą klasą wraz z wychowawcą rozpoczęli przygotowania do Szkolnego Dnia Talentów. Tegorocznym zadaniem klas przygotowanym przez samorząd szkolny był projekt polegający na wypracowaniu scenek i pokazu mody z różnych epok. Pomysłów na występ nie było końca, a przygotowania przebiegały w miłej, choć pracowitej atmosferze.
Następnie wszyscy zainteresowani udali się na sale gimnastyczną, gdzie odbyła się cała uroczystość. Rozpoczęły się występy każdej z klas, które zaprezentowały efekty swojej pracy. Występy oceniało specjalne jury pod względem różnych kryteriów, w którym pojawili się nie tylko pracownicy szkoły, ale także uczniowie. Przerwy między oceną przez komisję zadania wykonanego przez daną klasę, a kolejnymi wystąpieniami wzbogacały popisy ochotników, którzy sami się zgłosili, by pokazać swój talent. Ostatecznym werdyktem, jak się okazało, pierwsze miejsca wśród klas pierwszych, drugich i trzecich zdobyły klasy z literką A, których zmagania zostały docenione i nagrodzone wyjazdem do Jumper Parku.
Ten dzień został więc spędzony zarówno przez uczniów gimnazjum, jak i liceum w innej atmosferze niż panuje na co dzień. Zapewne w wielu szkołach w tym dniu działo się coś szczególnego, co warte było przybycia i uczestniczenia oraz zachowania w swej pamięci jak najdłużej w samych pozytywach. Tak więc Dzień Wiosny powinien nam się kojarzyć nie tylko z Dniem Wagarowicza i dobrowolnym wyborem zrobienia sobie wolnego od szkoły, ale jest to także dzień, w którym w wielu szkołach dzieje się coś wyjątkowego, czego nie ma na co dzień, a w czym warto jest wziąć udział. Takie przedsięwzięcia to nie tylko możliwość innego, kreatywnego spędzenia Dnia Wiosny w odmienny sposób, ale także okazja do zintegrowania się z klasą i znajomymi w szkole.