Tam, gdzie nie dociera pomoc państwa
Organizacje pozarządowe służą niesieniu pomocy w miejscach, do których nie dociera systemowa opieka państwa. Ważnym obszarem ich działalności jest edukacja – uczniowie z mniej zamożnych rodzin, często równie zdolni jak ich zamożniejsi koledzy, nie mają takich samych możliwości, by móc rozwinąć w pełni swój potencjał. Jednocześnie ich sytuacja często nie jest na tyle dramatyczna, by kwalifikowali się do pomocy ze strony państwa. To właśnie z myślą o nich działają stowarzyszenia takie, jak Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego – jedna z bardziej znanych ogólnopolskich organizacji, obejmujących swoją opieką nie tylko uczniów, ale także absolwentów i nauczycieli.
Szlachetny gest milionera
Historia fundacji przypomina trochę scenariusz filmu: Andrzej (syn Romana Czerneckiego) – milioner, znajdujący się w 100 najbogatszych Polaków według tygodnika „Wprost”, postanawia, że chce w życiu czegoś więcej niż tylko powiększanie majątku. Zaczyna marzyć o kształceniu młodych ludzi w taki sposób, by byli świadomi własnej wartości, otwarci na innych i empatyczni. Pragnie, by nowe pokolenia umiały myśleć krytycznie i chciały się angażować na rzecz swoich lokalnych społeczności. Zamienia więc swój majątek w fundusz wieczysty i powołuje do istnienia Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego, czyli swojego ojca.
By chcieli żyć szczęśliwie
W ramach swojej działalności fundacja prowadzi programy stypendialne dla uczniów, udziela grantów na projekty edukacyjne dla nauczycieli, a także współpracuje z założonym przez swojego patrona Zespołem Szkół w Szczekocinach. Wszystkie te działania prowadzone są z myślą o trzech podstawowych elementach: dążeniu do tego, by metody edukacyjne nadążały za współczesnym światem, skupieniu na nauce krytycznego myślenia i zaszczepieniu w młodych ludziach chęci dobrego i szczęśliwego życia.
Poszerzanie horyzontów
Flagowym działaniem Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego jest Program Stypendialny Horyzonty. O udział w nim mogą ubiegać się uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej, pochodzący z małych miejscowości i wsi (do 30 tysięcy mieszkańców). W ramach stypendium fundacja pokrywa całość kosztów ich nauki i utrzymania w wybranym liceum lub technikum w jednym z miast wojewódzkich. To jeden z najlepszych programów stypendialnych w naszym kraju, który realnie przekłada się na poprawę jakości życia uczniów i wspiera ich w równym dostępnie do jakościowej edukacji.
Trwałe więzi
Co ciekawe, opieka fundacji nad młodzieżą nie kończy się wraz z ostatnim dzwonkiem, obwieszczającym wakacje czy ferie zimowe – przez cztery lub pięć lat, uczniowie i uczennice angażowani są w różnego rodzaju wyjazdy integracyjne i wspólne zajęcia, co pozwala im stworzyć małą społeczność i nawiązać trwałe relacje z innymi beneficjentami programu. O tym, że więzi nawiązane podczas trwania programu są kontynuowane po zakończeniu nauki, może świadczyć fakt, iż z inicjatywy absolwentów powstało ich własne Stowarzyszenie Alumni EFC i FRS.
Ty też możesz działać!
Przykład Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego pokazuje nam, że pomimo niedostatków systemu szkolnictwa w naszym kraju, możemy postarać się i działać na rzecz tego, co uważamy za ważne. Nie każdy z nas dysponuje bajecznym majątkiem, by ufundować stypendium, ale mamy różne inne możliwości. Być może w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto w tym roku będzie zdawał egzamin ósmoklasisty? Pokaż mu, jakie ma możliwości.