Zapraszam na wirtualną wyprawę do Izraela – być może, po przeczytaniu artykułu, ktoś będzie chciał się tam wybrać osobiście :)
Na początek trochę faktów…
Izrael to państwo na Bliskim Wschodzie położone w Azji Zachodniej na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy na północy z Libanem, na północnym wschodzie z Syrią, na wschodzie z Jordanią i na południowym zachodzie z Egiptem. Kraj ten jest wielokulturowy. Większość społeczeństwa stanowią Żydzi (75%), kolejną grupę stanowią Arabowie (20%), a najmniejszą Samarytanie. Również pod względem religijnym występuje duże zróżnicowanie: obok Żydów mieszkają tam również muzułmanie, chrześcijanie i druzowie.
Historycznie i biblijnie – Izrael jest wyjątkowym miejscem, którego wybrane miejsca znamy od dzieciństwa – ponieważ słyszeliśmy o nich na lekcjach religii, historii – czy Świąt Bożego Narodzenia lub Świąt Wielkanocnych. Ja się okazuje, nie wszystko co znamy z przekazów ta samo wygląda w rzeczywistości.
Rozpocznijmy od Betlejem – miasto znane z narodzin Jezusa. Już na sam dźwięk nazwy miasta, słychać w uszach słowa Kolendy: „…choć w stajeneczce, Panna syna rodzi…” – ale w rzeczywistości miejsce narodzenia Jezusa to grota (zdj.1). W samym Betlejem większość budynków jest z kamienia – drewno należy do rzadkich i drogich materiałów (zwłaszcza oliwne) – więc gdyby Jezus urodził się z stajence drewnianej – jego Rodzice musieliby być bardzo zamożni.
Ciekawe jest to, że w bliskim sąsiedztwie mamy kościoły chrześcijańskie, prawosławne oraz muzułmańskie meczety i żydowskie synagogi. I dla wszystkich jest dość miejsca.
Jerozolima – miasto z przepiękną panoramą, gdzie największe wrażenie robi złota kopuła meczetu na skale (zdj.2). Dla chrześcijan, głównym miejscem Jerozolimy jest Bazylika Grobu Świętego, gdzie znajduje się Golgota – czyli miejsce śmierci Jezusa na krzyżu oraz grób gdzie złożono ciało Chrystusa po śmierci.
Charakterystyczne dla Jerozolimy są piękne, starożytne mury ogradzające całe miasto. Do miasta wiedzie siedem bram, z czego według mnie najładniejsza jest brama damasceńska (zdj.3). Miasto podzielone jest na dzielnice: chrześcijańską, muzułmańską i żydowską – gdzie najbardziej znanym miejscem jest tzw. ściana płaczu, przy której modlą się Żydzi (zdj.4).
Cezarea – miasto leżąca nad Morzem Śródziemnym, na terenie którego znajduje się mnóstwo starożytnych pozostałości w postaci amfiteatru, hipodromu (gdzie odbywały się wyścigi rydwanów), łaźni oraz murów obronnych. Bliskość ciepłego morza zachęca do długich kąpieli (zdj.5)
Tyberiada – jedno z miast położonych nad jeziorem galilejskim, które również znane jest z ewangelicznych opowieści o dziejach Jezusa. Tereny bardzo zielone, otoczone mnóstwem pięknych zabytków z czasów pierwszych chrześcijan (zdj.6). Nad samym jeziorem galilejskim możemy również skosztować ryby św. Piotra (zdj.7)
Jerycho – biblijne miasto znane z przypowieści o burzeniu murów przez trąby jerychońskie. Jest położone niedaleko Morza Martwego w obszarze największej depresji na ziemi ! ( tafla wody jest na poziomie -422 m p.p.m – foto zdj.8). Może martwe jest bardzo zasolone – prawie 28% jego zawartości stanowi sól, dlatego nie trzeba umieć pływać, aby się tam kąpać – woda sama unosi człowieka.
Natomiast w samym Jerychu jest kolejna super atrakcja – jedyna na świecie kolejka górska, której górna stacja leży poniżej poziomu morza (zdj.9).
Większa część Izraela to obszar pustynny, jednak na terenach północnych znajduje się część urodzajna, z której pochodzi większość produkcji spożywczej Izraela. Ciekawe jest to, iż klimat pozwala zbiory dwa do trzech razy w roku – i jak widać na zdjęciach, już w marcu kwitną tam pomarańcze (zdj.10) i daktyle (zdj.11).
Nie sposób opisać wszystkich ciekawych miejsc w Izraelu – warto jednak przypomnieć, ze na terenie Galilei znajdują się jeszcze Nazaret (miejsce gdzie mieszkał Jezus) oraz Kana Galilejska, gdzie miał miejsce pierwszy cud jakiego na weselu dokonał Chrystus, zamieniając wodę w wino. Wiele miejsc czeka jeszcze na odkrycie, więc nie zdradzajmy wszystkich tajemnic.
Na koniec jeszcze ciekawostka – pustynia. Większości z nas kojarzy się ona z ogromem piasku, płaskim terenem, ale w Izraelu jest inaczej. Tu tereny pustynne są to tereny górzyste ! Nawet to jednak nie jest przeszkoda, aby nie powstawały tam ciekawe budowle (zdj.13)
Obecnie podróżowanie do Izraela jest bezpieczne, pomimo tego, że w sąsiednich krajach dochodzi do aktów terroryzmu. Na ulicach izraelskich miast można spotkać wielu turystów i pielgrzymów ze wszystkich stron świata. Świadczy to o tym, że kraj ten stanowi jedno z najciekawszych miejsc związanych z religią chrześcijańską.
Jeśli nie macie jeszcze planów na wakacje – polecam gorąco Izrael…
Komentarze ( )