21 lutego obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to 5 studentów zginęło podczas demonstracji, w trakcie której domagali się uznania języka bengalskiego ( ich ojczystego) za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Jak się zorientowałam, wiele osób nigdy nie słyszało nawet o istnieniu takiego dnia. Pojedyncze osoby, które spotkały się już w poprzednich latach z tym świętem, informacje o nim uzyskały ze środków masowego przekazu. Większość zgodnie przyznaje, że tego typu inicjatywy są potrzebne, gdyż pomagają pielęgnować tradycję języka ojczystego oraz uwrażliwiają na poprawne jego stosowanie.
W Polsce od 2012 roku prowadzona jest kampania społeczna pod hasłem: Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Jej celem jest podnoszenie świadomości językowej. Inicjatywa ta ma również własną stronę na facebooku: www.facebook.com/jezykojczysty. Rada Języka Polskiego objęła też patronat nad akcją Język polski jest ą–ę, stającej w obronie znaków diakrytycznych.
Co roku wielu licealistów próbuje swoich sił w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, która w pewien sposób jest kultywowaniem tradycji i kultury języka ojczystego. Oto wypowiedź Kingi, która w tym roku bierze udział w Olimpiadzie:
,,Co do tego, czy warto chronić dziedzictwo naszego języka – uważam, ze nie tylko warto, ale jest to pewnego rodzaju obowiązek. I niekoniecznie mam tu na myśli organizowanie jakichś wielkich akcji (np. czytania poezji) itp. – myślę, że chociażby poprzez dbanie o poprawne posługiwanie się językiem na co dzień, bez ,,zaśmiecania” go wulgaryzmami, w mowie i piśmie, również przyczyniamy się do jego ochrony. Innym sposobem jest np. wspomniane wcześniej czytanie – poezji, prozy – zarówno współczesnych twórców, jak i tych dzieł, które towarzyszą nam od wielu epok. Fascynujące jest to, że każdej odbiór kształtuje się nieco inaczej, możemy także porównać, jak zmieniał się język.
Dla bardziej ambitnych osób, z pasją i smykałką do pisania, ciekawym pomysłem jest podjęcie własnej aktywności literackiej. Można powiedzieć, że OLiJP daje taka szansę, pozwala na pewnego rodzaju rozwinięcie skrzydeł w tym kierunku. Dla mnie udział w niej jest nie tylko ciekawym doświadczeniem, pogłębiającym wiedzę, ale przede wszystkim inspirującą przygodą. W ramach przygotowań można poznać punkty widzenia różnych artystów, krytyków literackich itp., co pozwala skonfrontować je z własnym stanowiskiem. Myślę, że OLiJP pomaga w ochronie dziedzictwa naszego języka. Formułując swoje poglądy, myśli i odczucia nie dość, że korzystamy z jego dotychczasowego zasobu, to jeszcze wzbogacamy o coś nowego, własnego. Nauka gramatyki (do II etapu) również jest rozwijająca – warto znać nie tylko podstawy, ale też różne ciekawostki językowe, pochodzenie i znaczenia nieraz skomplikowanych wyrazów, by mieć świadomość dynamizmu języka polskiego i świadomie się nim posługiwać.. Dzięki OLiJP zagłębiłam się w naprawdę wartościową literaturę, zwróciłam uwagę na tematy warte refleksji, ,,odkryłam” też wielu twórców i ich dzieła, a także to, że moje badania literackie również spotykają się z uznaniem.”
Zachęcam wszystkich do czynnego włączenia się w tę piękną inicjatywę, jaką jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wierzę, że dzięki naszym staraniom język polski przetrwa kolejne wieki i będzie wciąż ubogacany przez kolejne pokolenia.
Komentarze ( )