Czy osoba niepełnoletnia może zawrzeć umowę? Czy bez zgody rodziców kupić telefon, rower lub inny przedmiot o znacznej wartości? Czy może sprzedać używane podręczniki, gry komputerowe lub niepotrzebne rzeczy? Czy może zostać ukarana mandatem za przejazd komunikacją bez biletu? Czy może podjąć pracę i samodzielnie rozporządzać swoim zarobkiem? Czy sprzedawca ma prawo żądać zapłaty ceny innej, niż ta która figuruje na produkcie? Na te i szereg innych pytań odpowiadała dr Małgorzat Król, prawnik i wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii.
W piątek 8.05.2015 na Wydziale Zamiejscowym WSIiE w Kętrzynie młodzież gimnazjalna z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach pt. „Z prawem za pan brat-podstawowe pojęcia z zakresu prawa w teorii i praktyce”. Na początku zostaliśmy powitani przez gospodarza i organizatora spotkania, panią dziekan dr Agnieszkę Górską, która przedstawiła nam osobę prowadzącą i cel naszego spotkania-warsztatu. Podczas prezentacji uczniowie poznali podstawowe pojęcia i zasady prawa cywilnego (osoba fizyczna, osoba prawna, zdolność prawna a zdolność do czynności prawnych, zawarcie umowy, rodzaje odpowiedzialności w prawie). Wykład zawierał też szereg czytelnych przykładów opartych na sytuacjach z życia codziennego, co pozwoliło lepiej zrozumieć najistotniejsze kwestie dotyczące podmiotowości prawnej. Poszerzył wiedzę uczniów obejmującą podstawowe zagadnienia z zakresu prawa, i tym samym zwiększył świadomość prawną naszej młodzieży.
Tak o spotkaniu piszą sami uczniowie:
Bartłomiej Wojnowski – Ignorantia iuris nocet – ta łacińska sentencja doskonale prezentuje jak ważna jest znajomość prawa i umiejętność wykorzystania go w praktyce. Do takich wniosków doszliśmy po piątkowych warsztatach pani doktor Małgorzaty Król pt. “Z prawem za pan brat-podstawowe pojęcia z zakresu prawa w teorii i praktyce”. Było to fantastyczne doświadczenie, które zmieniło nasze dotychczasowe, dosyć sceptyczne nastawienie do tej dziedziny. Doskonała prezentacja, przystępna forma, zrozumiały język oraz sympatyczna atmosfera – tak w ogromnym skrócie można opisać zajęcia z dr Król. Na przykładach “z życia wziętych” nauczyliśmy się wykorzystywać podstawowe przepisy prawne. Warsztaty zakończyły się sprawdzianem naszej wiedzy w postaci kazusów oraz pytań typu “prawda fałsz”, a na najlepszych czekały słodkie niespodzianki.
Karolina Latek – W piątek 8.04. klasy 3 gim miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach dotyczących podstaw prawa. Zajęcia prowadziła pani dr Król, która w sposób bardzo ciekawy i zrozumiały tłumaczyła np. czym różni się zdolność prawna od zdolności do czynności prawnych i kim jest podmiot prawny. Dodatkowo przypomniała jak duży wpływ na kształtowanie przepisów mieli Rzymianie, wspomniała także o podstawowych zasadach np. Lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) lub Ignorantia iuris nocet (Nieznajomość prawa szkodzi). Rozwiązywaliśmy także prawne kazusy, a na koniec przeszliśmy egzamin z podstaw prawa. Zajęcia były bardzo interesujące, zawierały wiedzę praktyczną, którą każdy powinien znać. Pani Doktor była bardzo sympatyczna i z pewnością nakłoniła niektórych z nas do przemyśleń na temat prawa jako przyszłego kierunku studiów.
Dominika Woźniak – W piątek wszystkie klasy III uczestniczyły w warsztatach z dr Król, dotyczących podstaw prawa. Oprócz prawniczego słownictwa, dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji, takich jak umowy które możemy już podpisywać oraz ustne umowy które już zawieraliśmy nawet nie mając o tym pojęcia! Oprócz tego padło kilka łacińskich sentencji, a nawet toffifee w ramach nagrody. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i z pewnością wynieśli z warsztatów wiele przydatnych w codziennym życiu informacji.
Bożena Wójcik-Wasilewska
Komentarze ( )