Jaka jest nasza wiedza na temat zanieczyszczeń hydrosfery? Czy wzrost naszej świadomości ekologicznej może uratować sytuację? Choć Ziemię w ok. 70% pokrywa woda, zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Jest ona zatem naszym skarbem, o który powinniśmy dbać.
Zanieczyszczenie wód – kiedy w ogóle mamy z nim do czynienia? Gdy w wodzie występują duże ilości substancji chemicznych, bakterii i mikroorganizmów, które nie są jej naturalnymi składnikami. Skutkuje to zmianami jej właściwości fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych, co oczywiście nie niesie za sobą szereg niszczących środowisko skutków. Zanieczyszczenia mogą być spowodowane odłamkami fizycznymi, takie jak plastikowe butelki, opony gumowe czy inne dowolne śmieci. Istnieją także zanieczyszczenia chemiczne, takie jak przeróżne ścieki, które pochodzą z naszych domów ale przede wszystkim z różnych fabryk. Niestety wraz z rozwojem cywilizacyjnym stan czystości wód na świecie ulega pogorszeniu. Dlatego powinniśmy szybko działać, aby zapobiec temu zjawisku. Zanieczyszczona woda jest mętna i zmienia barwę. Taka woda jest bardzo niebezpieczna zarówno dla człowieka, jak i dla wodnych stworzeń. Gdy zaniedbujemy nasze ekosystemy, utrudniamy także zapewnienie sobie wody potrzebnej do przetrwania i rozwoju.
Jednym z widocznych skutków zanieczyszczenia wód jest np. zakwit wody (fachowo zjawisko to nosi nazwę eutrofizacji). Powstaje w wyniku namnażania się mikroorganizmów w wodzie w wyniku zwiększenia ilości składników pokarmowych (z pierwiastków takich jak np. azot czy fosfor). Większa ilość organizmów to większe zapotrzebowanie na tlen. W efekcie większego zużycia pewne obszary wody stają się go całkiem pozbawione (powstają tzw. pustynie tlenowe). Eutrofizacja skutkuje też zmniejszaniem się głębokości wód (na dnie zbiorników gromadzi się muł).
PLASTIK – 70% powierzchni Ziemi zajmują oceany. A 40% oceanów zanieczyszczone jest plastikiem. Niszczy on piękno ekosystemów, ma niewyobrażalnie negatywny wpływ na morską florę i faunę – dzieje się to na skalę globalną. Naukowcy szacują, że każdego roku ponad osiem milionów ton plastiku trafia do oceanów. Oceany to największy i najbardziej tętniący życiem ekosystem na Ziemi, zamieszkiwany przez dziesiątki tysięcy różnych organizmów, które produkują połowę tlenu, niezbędnego do oddychania. Jednocześnie, niestety, jest to najbardziej zagrożony ekosystem. Cały plastik zabrany w wodach grozi żyjących tam stworzeniom ale także nam samym. Rezultatem ogromnych ilości plastiku w wodach jest duża, wręcz alarmująca obecność rtęci w owocach morza. Jaki wpływ ma ona na nasze zdrowie? Od uszkodzenia organów wewnętrznych po problemy związane z zahamowaniem rozwoju dzieci. Innym skutkiem rozkładania się plastiku w morzach i oceanach jest wytwarzanie gazów cieplarnianych.
Jak w takim razie możemy zapobiegać zanieczyszczaniu wód i jak poprawiać ich stan?
- bezściekowe technologie w produkcji przemysłowej
- oczyszczanie ścieków
- napowietrzanie wód stojących
- odzysk wody ze ścieków
- odtwarzanie lasów, łąk i naturalnych
- terenów podmokłych
- połączenie rzek z obszarami zalewowymi
- tworzenie buforów wegetacyjnych
- wzdłuż cieków wodnych
- zabezpieczanie hałd i wysypisk
Istnieją także oczywiście rozwiązania, które możesz realizować sam, we własnym zakresie:
- Zredukuj ilość używanych detergentów – piorąc i zmywając naczynia wybieraj
- środki najbardziej przyjazne środowisku (zwróć uwagę na etykiety).
- Nie wyrzucaj śmieci do wody (również tej w toalecie lub zlewie).
- Nie myj samochodu na ulicy – grozi to przedostaniem się do kanalizacji nie tylko środków myjących, ale także resztek paliwa i oleju.
- Pamiętaj o czyszczeniu kranów i bojlerów regularnie tzn. co najmniej raz na kwartał
Podsumowując:
Woda jest naszym skarbem, o który powinniśmy dbać. Metody oparte na przyrodzie mogą rozwiązać wiele problemów związanych z wodą. Musimy robić o wiele więcej dzięki “zielonej” infrastrukturze i harmonizować ją z “szarą” infrastrukturą wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Musimy zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej. W małych społecznościach te zmiany zmniejszą uboczne skutki używania plastiku i ogólnego zanieczyszczenia wód na mniejszą skalę, ale jeśli wszyscy zdamy sobie sprawę z zagrożenia i zaczniemy działać, to naprawdę możemy osiągnąć sukces.
Autor: Marika Walkowiak, XIV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
Komentarze ( )