Istnieje wielu ludzi, których ukochanym hobby jest obserwacja gwiazd – i bynajmniej nie chodzi tu o oglądanie programów z celebrytami. Mówimy tutaj o astronomach-amatorach, którzy spędzają długie wieczory na oglądaniu kryjącego niezliczoną ilość fascynujących tajemnic nocnego nieba. Jest to wspaniała pasja dla osób w każdym wieku, niezwykle rozwijająca i inspirująca. Osoby, które dopiero wkraczają w pełen niespodzianek świat amatorskiej astronomii, na pewno chcą dowiedzieć się, co zrobić, by zapewnić sobie w nim jak najlepszy start. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże rozwiać związane z tym wątpliwości!
Na początek – obserwacja gołym okiem
Osoby, które chcą rozpocząć obserwację nieba, ale w chwili obecnej nie mogą pozwolić sobie na kupno specjalistycznego sprzętu, naprawdę nie muszą się martwić! Sporo możliwości daje bowiem po prostu obserwacja gwiazd gołym okiem. W ten sposób można dostrzec naprawdę sporo, chociaż trzeba zadbać o stworzenie sobie odpowiednich warunków. Na pewno dużo nie uda się nam zaobserwować w gęsto zabudowanych terenach, gdzie naturalna ciemność nieba praktycznie nie istnieje ze względu na zanieczyszczenie sztucznym światłem. Jeżeli więc chcemy ujrzeć naprawdę interesujące widoki, najlepiej wybrać się poza miasto. To naprawdę świetna okazja na oderwanie się od wielkomiejskiego zgiełku i zakosztowanie kontaktu z naturą!
Najlepszą porą na obserwację gwiazd bez sprzętu jest późna jesień i zima. Wówczas możemy zobaczyć przepiękną gromadę gwiazd zwaną Plejadami. Oczywiście by ją docenić, najpierw musimy nauczyć się ją rozpoznawać, dlatego zdecydowanie warto zabrać się za obserwację gwiazd z atlasem gwiazd u boku.
Następny krok – wysokiej jakości lornetka
Gdy już wytrenujemy zmysł obserwacyjny poprzez oglądanie gwiazd bez użycia sprzętu i chcemy pogłębić swoje hobby, następnym krokiem będzie kupno lornetki. Dzięki jej użyciu będziemy mogli dostrzec mgławice i galaktyki, które dla gołego oka pozostają niedostępne.
Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy kupnie lornetki? Otóż najważniejsze z nich to średnica obiektywu oraz powiększenie. Aby móc dostrzec naprawdę interesujące detale, należy zaopatrzyć się w model o średnicy obiektywu 50 mm i siedmiokrotnym lub dziesięciokrotnym powiększeniu. Cena takiego sprzętu to około trzysta złotych, co czyni z niego stosunkowo niewielką inwestycję.
Lornetki mogą okazać się o wiele lepszą opcją dla początkujących niż teleskopy ze względu na:
– mobilność, która w oczywisty sposób ułatwia korzystanie z urządzenia
– szerokie pole widzenia, które czyni z nich idealną propozycję dla osób, które dopiero uczą się obserwacji nieba i poznają poszczególne gwiazdozbiory
Oprócz stanowczo mniej wygórowanej ceny, wymienione wyżej cechy lornetek sprawiają, że są o wiele częściej polecane jako sprzęt dla początkujących astronomów-amatorów niż teleskopy. Teleskop jest marzeniem każdego początkującego astronoma, jednak jego kupno lepiej jest odłożyć na moment, gdy w obserwacji nieba poczujemy się nieco bardziej pewnie. Jednak nie ma co się martwić – na to również przyjdzie czas!
W przygotowaniu artykułu pomogła strona deltashop.pl.
Komentarze ( )