Globalne ocieplenie to jeden z najważniejszych tematów na świecie. Niestety od kilkudziesięciu lat obserwujemy podwyższanie się średniej temperatury atmosfery nad powierzchnią ziemi i oceanów. Badania naukowe dowodzą, że zmiany klimatyczne są spowodowane przede wszystkim negatywnym działaniem człowieka.
Głównymi przyczynami tego zjawiska jest uwalnianie do atmosfery gazów cieplarnianych w szczególności dwutlenku węgla powstałego na skutek spalania paliw kopalnych – węgla, ropy naftowej i gazu. Niestety szybki rozwój przemysłu i transportu również wpływa niekorzystnie na nasze środowisko. Naturalne „płuca Ziemi” czyli lasy nie są w stanie zredukować nadmiaru dwutlenku węgla w powietrzu, ponieważ z każdym rokiem ich ubywa na świecie, po to by było miejsce na nowe zabudowy czy też tereny rolnicze. Skala wycinki największych lasów na świecie – w Amazonii jest ogromna. Na naszych oczach znikają bezpowrotnie „Zielone Płuca Ziemi”.
Na świecie jest coraz więcej ludzi, rośnie hodowla zwierząt, używa się coraz większej ilości nawozów sztucznych, które są destrukcyjne dla środowiska. Obecnie mamy tak zanieczyszczone śmieciami wody i gleby, że do naszych organizmów przedostają się wraz z pożywieniem substancje szkodliwe.
(fot. pixabay.com/pedro_wroclaw)
Wynikiem tych działań są przede wszystkim topniejące lodowce, wymierające gatunki roślin i zwierząt, ekstremalne kataklizmy. Coraz więcej mamy suszy, pożarów, huraganów, trującego smogu, uboższych plonów, łagodnych zim, to wszystko jest efektem globalnego ocieplenia. Oddychamy gorszą jakością powietrza i w wielu miejscach na świecie brakuje czystej wody do picia.
Z każdym rokiem zbliżamy się do katastrofy klimatycznej!
Nasze polskie lasy również zmienią swój wygląd. Susze będą coraz dotkliwsze, a temperatury wyższe, deficyt wody głębszy i tym samym szkody w lasach rozleglejsze. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych podała informację, że aż 75% powierzchni lasów w Polsce jest bardzo wrażliwa na globalny wzrost temperatury i takie drzewa jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata mogą zniknąć w ciągu 50 lat z naszego krajobrazu. Wraz z nim różne gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Co to oznacza?
Zmiany klimatu są faktem i następują już od dłuższego czasu. Mając na uwadze, jak przez ostatnie lata zmienia się nasze środowisko i pory roku, leśnicy dostrzegają problem już dziś i w miejsca zagrożonych drzew wprowadzają inne, bardziej odporne na zmiany, czyli dęby, buki, klony, lipy. Jest to długotrwały proces tzw. przebudowa lasu, której celem jest powstanie nowego pokolenia lasów mieszanych. Obecnie sadzi się mniej lasów sosnowych czy też świerkowych, ale bardziej dba się o to, by były zróżnicowane gatunkowo.
Jeżeli zmiany klimatyczne będą coraz bardziej dotkliwe dla polskich lasów, wówczas będą zalesiane o gatunki drzew występujących obecnie w naturalnie cieplejszych rejonach południowej Europy. Mamy oczywiście nadzieję, że odpowiednie programy przeciwdziałania procesom zmian klimatycznych przyniosą skutek
Dlatego musimy zacząć działać wszyscy. Tylko szerzenie świadomości problemu, jaki stoi przed nami, może nas uratować. Wydawałoby się, że ja jako uczeń szkoły podstawowej nie mam wpływu na nasze środowisko i tutaj właśnie większość nie zdaje sobie z tego sprawy, co może zrobić we własnym domu, w swoim otoczeniu.
Każdego dnia te pozornie drobne czynności przynoszą duże efekty:
- dbaj o porządek nie tylko swojego domu, ale także domu zwierząt – las to nie jest wysypisko śmieci!
- segreguj odpady
- ograniczaj opakowania plastikowe,
- oszczędzaj energię i wodę,
- używaj energooszczędnych sprzętów AGD,
- wybieraj transport miejski i jeżeli to możliwe korzystaj z roweru,
- kupuj rzeczy, produkty z naturalnych materiałów lub recyklingu,
- jedz produkty z ekologicznych upraw i ogranicz jedzenia mięsa,
- rób przemyślane zakupy, żeby nie wyrzucać zepsutego jedzenia,
- bądź EKO-friendly – daj dobry przykład innym – bierz udział w akcjach typu sprzątanie ziemi, zbiórki nakrętek, sadzenie lasów itp.
Najważniejsze – NIE BĄDŹ OBOJĘTNY :)
Autor: Adam Kowalski, Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Biedrusku
Komentarze ( )