9 stycznia 2015r odbyła się ogólnopolska, prestiżowa gala “Szkoły Dialogu”. To program edukacyjny realizowany przez “Forum Dialogu”, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat Żydów w Polsce oraz o ich wkładzie w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy Polski.
W uroczystej gali można było zobaczyć wiele znaczących na polskiej scenie politycznej osób, m.in.: był to Andrzej Folwarczny (inicjator powstania “Szkoły Dialogu”), doradca prezydenta RP, ministrowie oraz wiele innych osób.
Szkoły, które uczestniczyły w projekcie miały za zadanie upamiętnić działalność Żydów i przybliżyć wszystkim ich historię. Z roku na rok do konkursu przyłącza się coraz więcej szkół – to oznaka powiększającej się tolerancji, sympatii i respektu wobec narodu żydowskiego.
W czasie trwania Gali zostały zaprezentowane poszczególne szkoły i ich wkład w działanie projektu. Można było zauważyć wielką różnorodność we wkładzie pracy, np.
-niektóre szkoły nagrywały filmy, inne tworzyły happeningi, karty dla uczniów “Wiedzy o Żydach”, pokazywano zdjęcia, zrobiono wywiad ze starszą panią, szkoły muzyczne skomponowały utwory związane z tą tematyką, itd.
Nasza szkoła (XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie) również miała wielki wkład w rozwój projektu. Za 2014 rok otrzymaliśmy dyplom, za kontynuowanie projektu “Szkoły Dialogu” – projektem “Wiem na czym stoję”. W ubiegłym roku ten projekt zajął pierwsze miejsce w Polsce.
“Wiem na czym stoję” polega na tym, że podczas wycieczek, wyjść szkolnych uczniowie trzymają tabliczkę z tytułowym napisem w ważnych miejscach związanych z Żydami, np. Cmentarz Żydowski. Mimo, że konkurs ma potencjalnie wywoływać w uczestnikach rywalizację, to tutaj było widać współpracę i wielkie zjednoczenie.
Uważam, że Gala uświadomiła wielu osobom, że każdy człowiek jest równy – bez względu na pochodzenie. W jednym z materiałów pokazywanych na uroczystości był obraz współczesnych Żydów: dumnych, szczęśliwych i wzruszonych, tym, jak Polacy pielęgnują pamięć i darzą coraz większym szacunkiem naród Żydowski.
Komentarze ( )