(z listopadowego numeru “Echa Szkoły”)
Dla kogo przeznaczone są prowadzone przez Panią zajęcia?
,,Ekonomia na co dzień’’ to program opracowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości’’ przy wsparciu NBP dla gimnazjalistów. Klasa Ib jest beneficjentem tego programu w naszej szkole.
Na czym one polegają
Po pierwsze, prowadzimy mini-przedsiębiorstwo ,,Gofry jak marzenie’’ (każdy w naszej szkole je zauważył lub poczuł smakowity zapach). Uczniowie uczą się współpracy, odpowiedzialności za grupę. Wyznaczyli sobie cel i dążą do jego osiągnięcia. Dzięki temu udaje mi się ,,przemycić’’ do ich głów takie kategorie ekonomiczne jak popyt i podaż, zysk a nakłady finansowe, reklamę jako jeden z warunków osiągnięcia sukcesu.
Uczniowie doświadczają, że w dzisiejszym świecie liczy się wartość dodatkowa w biznesie. Dajemy poczucie, że szkoła to jak wakacje, każdy może kupić to coś, co kojarzy się z czymś przyjemnym, wakacjami czyli gofry w polewie czekoladowej.
Po drugie, na zajęciach uczniowie wypełniają w grupach karty pracy, zdobywając ,,klucze’’ potrzebne do osiągnięcia sukcesu. Sukcesu mierzonego własną satysfakcją, radością z tego, co robią.
Czego chciałaby Pani nauczyć uczniów na swoich zajęciach?
Czego chciałabym nauczyć? – że jesteś jedyny, niepowtarzalny, zawsze możesz dać to coś, co wzbogaci nasze ,,plemiona’’. Odkryj to w sobie.
Jakich ciekawostek mają spodziewać się uczestnicy zajęć?
Ciekawostki? To może wymienię S. Jobsa, który z zakompleksionego ucznia stał się najbogatszym człowiekiem świata.
Jak Pani ocenia pomysł ,,Kuźni Talentów’’, w ramach której prowadzone są zajęcia?
Nie mnie to oceniać. To Wy uczniowie jesteście podmiotami tego projektu, to do Was należy ocena.
Z panią Aliną Słomińską rozmawiała Paulina Puławska