19 kwietnia – w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzimy Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.Data ta pozwala na podkreślenie nie tylko pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, ale również możliwości przeciwstawiania się zbrodniom przeciw ludzkości.
Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w ramach obchodów wezmą udział w akcji „Żonkile”- przypięcie żonkila wiąże się z pamięcią i oddaniem hołdu bohaterom powstania. Przypinanie papierowych kwiatów to nawiązanie do tradycji, zapoczątkowanej przez jednego z przywódców powstania, Marka Edelmana. Co roku w rocznicę powstańczej walki składał pod pomnikiem bohaterów getta żółte kwiaty.
Młodzież naszej Szkoły bierze również udział w konkursie pt.” Jan Karski-Człowiek który próbował powstrzymać Holokaust”. To wyjątkowy bohater czasów holokaustu.
Jako żołnierz AK poinformował aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostawał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.
Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazał ogromnej liczbie amerykańskich i brytyjskich polityków, dziennikarzy i artystów. Spotkał się miedzy innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego oraz z prezydentem USA Rooseveltem. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów – większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.
W tym roku przypada 72 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Była to próba zbrojnego powstrzymania podjętej przez Niemców ostatecznej likwidacji getta. Pozostała w getcie ludność żydowska około 70 tys. miała być deportowana do obozów zagłady i uśmiercona.
Przeciwko niemieckim oddziałom wkraczającym do getta, zbrojnie wystąpiły: Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. W sumie około 600 powstańców walczyło pod dowództwem komendanta Mordechaja Anielewicza. 16 maja walki ustały. Niemieckie oddziały tropiły jeszcze i bestialsko mordowały ukrywającą się w ruinach getta ludność.
W czasie powstania obrońcy getta wspierani byli z zewnątrz przez polskie oddziały podziemia zbrojnego. Grupy te przeprowadziły kilkanaście akcji zbrojnych wokół getta przeciw środkom ogniowym i oddziałom niemieckim.
Z przemówienia do kraju premiera generała Władysława Sikorskiego:„ Ludność żydowska, doprowadzona do rozpaczy, stawiła bohaterski opór zbrojny. Od tego czasu walka trwa. Terkot karabinów maszynowych, wybuchy bomb, pożary ściągnęły w pobliże ludność warszawską, która przejęta zgrozą pomaga, gdzie może i jak może, nieszczęsnym ofiarom nieznanego w dziejach barbarzyństwa. Dziękuję Rodakom w imieniu Rządu oraz własnym za ten szlachetny odruch. Proszę ich o użyczenie wszelkiej pomocy i ochrony mordowanym, a równocześnie piętnuję wobec całej, zachowującej zbyt długo milczenie ludzkości, te wszystkie okrucieństwa.”
Po upływie ponad 70 lat od tragicznej historii Zagłady, młode pokolenie ma coraz mniejszą wiedzę o tych odległych wydarzeniach. Temat okresu II wojny przestaje istnieć w rodzinnych rozmowach, odchodzi pokolenie naocznych świadków.
Dziś żyjemy w bezpiecznym kraju, ale nie można budować przyszłości Polski, Europy i świata bez pamięci o tragicznych doświadczeniach przeszłości. Spotkanie z historią służy nie tylko pogłębieniu wiedzy o przeszłych wydarzeniach, lecz może także skłonić do zmierzenia się z trudnymi problemami współczesności i refleksji nad nimi…
Małgorzata Wenszka
Komentarze ( )