Dzień Babci i Dziadka
Dzień babci i dziadka zaczęto obchodzić w 1973 roku w Zachodniej Wirginii przez pomysł pewnej kobiety, która chciała zwrócić uwagę społeczeństwa na los starszych osób.
Natomiast w Polsce po raz pierwszy Dzień Babci obchodzony był w 1964 roku. Święto powstało z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. Z roku na rok świętowanie Dnia Babci zdobywało coraz większą popularność. W końcu data 21 stycznia na stale wpisała się do naszego kalendarza.
W dniu 21 stycznia wszystkie babcie są uhonorowane – jest to ich święto. Dzień po czyli 22 stycznia jest dzień dziadka wtedy dziadkowie są uhonorowani przez swoich wnuków jak babcie dzień wcześniej. Przyjęło się że w tych dniach organizowane są spotkania, wręcza się prezenty, życzenia, kwiaty, laurki i przedstawienia swoim babciom i dziadkom. Ten zwyczaj obchodzi się również w szkołach, przedszkolach. Jest to święto rodzinne. W niektórych krajach święto babci i dziadka jest obchodzone od niedawna a w innych od bardzo dawna.
W Wielkiej Brytanii święto dziadków obchodzone jest w pierwszą niedzielę października. A w Ameryce ma zupełnie inną nazwę – Narodowy Dzień Dziadków. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni, jak w Polsce. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września w USA jak i w Kanadzie. Dzień dziadków obchodzony jest w obu krajach we wrześniu. dzień ten ma swój oficjalny hymn, a symbolem tego święta jest niezapominajka. Święto celebruje się także jak w Polsce w gronie rodzinnym. Dzień ten ma uświadomić dzieciom jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. W ten sposób wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.