Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Samorządu Terytorialnego. Senat przyjmując uchwałę wyraził przekonanie, że „idea samorządności leży u podstaw ładu politycznego i dobrobytu naszego kraju”.
Społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach zorganizowała wyjątkowe wydarzenie w całości poświęcone dorobkowi i doświadczeniu polskiego Samorządu. Młodzież przeprowadziła sondę na ulicach Zdzieszowic dotyczącą potrzeb mieszkańców. Zachęcając do przyjmowania obywatelskiej postawy i większego udziału w lokalnej polityce, uczniowie rozdawali ulotki i gadżety. Była również możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle banneru pt. „I ty możesz zostać Radnym, Burmistrzem, Prezydentem…”
Ważnym elementem było poprowadzenie w ZS, dla lokalnej społeczności, wykładu na temat „Unia Europejska a Samorząd Terytorialny – możliwości rozwoju”. Prelegentka z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej z Opola zwróciła uwagę, że wprowadzenie Samorządu to jedna z fundamentalnych reform po 1989 roku. Prace nad reformą samorządową zainicjowane zostały w Senacie, pierwszej izbie wybranej w wolnych wyborach. Pracami kierował ówczesny senator OKP Jerzy Regulski, później także pełnomocnik rządu Tadeusza Mazowieckiego ds. wprowadzenia reformy samorządowej. Prace nad reformą zakończyły się uchwaleniem przez Sejm kontraktowy 8 marca 1990 r., pakietu ustaw samorządowych, umożliwiających utworzenie pierwszego w Polsce autentycznego samorządu – rad gmin. Pierwsze wybory do rad gmin odbyły się 27 maja 1990 r. i były to pierwsze w pełni wolne wybory w powojennej Polsce. Reforma samorządowa rozpoczęła proces decentralizacji państwa i wprowadziła na szeroką skalę do polskiego życia politycznego zasadę pomocniczości. Złamała monopol państwowej własności, wyłączności budżetu państwa i system jednolitej władzy państwowej.
Podczas spotkania uczestnicy zdobyli również wiedzę na temat możliwości pozyskania funduszy europejskich oraz poznali przykłady inwestycji unijnych, podjętych na terenie województwa opolskiego. W czasie przerwy na poczęstunek żywo dyskutowano nad możliwościami, jakie daje gminom wejście do struktur europejskich.
Następnie w ZS przeprowadzono warsztaty na temat realizacji projektu obywatelskiego Fundacji im. Roberta Schumana „Jak działa nasza Gmina?”. Uczestnicy poznali zasady prawa wyborczego, a także kompetencje samorządu terytorialnego. Rezultatem było wspólne stworzenie plakatów oraz przeprowadzenie konkursu wiedzy na temat samorządu.
Dla społeczności szkolnej były to dni refleksji nad obywatelską aktywnością, która umożliwiła pełną rozmachu rozbudowę infrastruktury technicznej i społecznej, przyspieszyła rozwój gospodarczy, pogłębiła i nadała nowy sens poczuciu lokalnej tożsamości i lokalnego patriotyzmu.
Projekt pn. „ Jak działa moja gmina?” realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG
Lokalny koordynator Projektu „Jak działa nasza Gmina?”
Małgorzata Wenszka