Depresja jest chorobą, którą coraz częściej możemy zauważyć u młodzieży. To wiodąca przyczyna niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Pacjent zazwyczaj zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu dolegliwości pełnoobjawowej depresji, natomiast druga połowa tylko z pojedynczymi objawami. Niestety u większości nie zostaje ona rozpoznana, a pozostali ze zdiagnozowaną chorobą nie otrzymują adekwatnego leczenia. Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć charakter zarówno nawracający, jak i przewlekły. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej – są coraz mniej obciążające.
Do najczęściej spotykanych objawów depresji należą:
1. obniżony nastrój
2. brak radości (anhedonia)
3. brak energii (anergia)
4. negatywna własna ocena
5. poczucie winy
6. myśli i zachowania samobójcze
7. niesprawność intelektualna
8. zaburzenie aktywności
9. zaburzenia snu
10. zaburzenia apetytu i masy ciała
Depresja staje się prawdopodobna, o ile ujawnią się równocześnie co najmniej cztery objawy z tej listy, w tym co najmniej dwa podstawowe i będą utrzymywać nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch tygodni.
Nieleczona choroba stopniowo prowadzi do śmierci. Aby uniknąć najgorszego należy (kiedy zauważymy u siebie objawy) udać się do psychologa, który potwierdzi, bądź nie depresję, następnie skieruje na odpowiednie leczenie. Wcześnie rozpoznana i dobrze leczona depresja jest uleczalna !