25 marca 2017 r w Warszawie Zespół szkół im. Jana Pawła II wziął udział w debacie obywatelskiej “60 lat i co dalej?”. Organizatorami spotkania była Fundacja Schumana, Fundacja Adenauera, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.
W czasie dyskusji w grupach powstało 6 stolików tematycznych. Kilkadziesiąt osób, a wśród nich: Joanna Hryczyńska – Przewodnicza Szkoły i Młodzieżowa Radna Zdzieszowic oraz Małgorzata Wenszka nauczycielka historii. Debatowało o kluczowych problemach Unii Europejskiej. W szczególności skupiono się na poniższych obszarach: środowisko, bezpieczeństwo, kultura i tożsamość, zatrudnienie, mobilność i migracje, zaufanie obywateli.
Przy każdym stoliku zasiadł ekspert , moderator oraz 6-7 innych osób z całej Polski, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i podejściem do UE. Dyskusja w każdej z grup na dany temat trwała 60 min. Po przerwie uczestnicy zmieniali stolik i jednocześnie temat dyskusji. W sumie odbyły się 3 rundy dyskusji grupowych.
Wnioski z dyskusji w grupach zostały przedstawione dyrektorowi Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Panu Markowi Prawdzie.
Mimo trudności, warto pamiętać że Unia Europejska to spełnienie marzenia pokoleń Polek i Polaków o wspólnocie. Po latach walki o wolność i przymusowej izolacji wybraliśmy wolność i rozwój, otwartość i praworządność, równość i sprawiedliwość społeczną. Czyli Europę”
Na spotkanie przybył także Pan Jacek Safuła- Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego który odpowiadał na szczegółowe pytania uczestników.
Podsumowując, w historii żaden inny kontynent nie bywał tak rozdrobniony i skłócony jak Europa. Po dwóch wyniszczających konfliktach w XX wieku, Europejczycy postanowili przełamać narodowe i polityczne antagonizmy. W tym celu 60 lat temu 25 marca 1957 r. w Rzymie sześć państw zachodniej Europy podpisało traktaty będące fundamentem wspólnoty rynkowej (EWG) która 25 lat później przekształciła się w wielowymiarową wspólnotę demokratyczną –Unię Europejską. A dzisiaj kiedy ponownie Europa stoi na rozdrożu jaką drogę wybierze w XXI wieku?
Komentarze ( )