Co to takiego jest NGO? Skrót NGO (z angielskiego: non-government organization) oznacza po polsku organizację pozarządową, czyli taką, która działa dla innych, ale nie bierze za to pieniędzy.
Takie grupy mogą działać na rzecz wybranego interesu. Do NGO należą zwykle obywatele kilku krajów.
Jedną z przykładowych organizacji NGO jest brytyjskie „BirdLife International”, czyli międzynarodowe stowarzyszenie osób, których celem jest ochrona ptaków. Działają oni już od początku lat dwudziestych ubiegłego wieku. W południowej Anglii, w Cambridge, znajduje się główna siedziba. W Polsce partnerem jest działające już od 26 lat stowarzyszenie OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).
W 1994 roku brytyjska pisarka Juliet Gellatley założyła międzynarodową organizację Viva! (z angielskiego: Vegetarians International Voice For Animals), która promuje zdrowy styl żywienia i chroni prawa zwierząt. Kampanie prowadzone przez to stowarzyszenie sprzeciwiają się takim działaniom jak na przykład przerabianie futer naturalnych na ubrania czy też zabijaniu koni i jedzeniu ich mięsa. Polska siedziba Viva! znajduje się obecnie w Warszawie.
Jedną z najbardziej znanych organizacji jest założona w 1961 roku Amnesty International. Członkowie tego towarzystwa głoszą, jak ważne jest zapobieganie naruszeniom praw ludzi. Jedną z metod, jaką może zastosować każdy, kto chce pomóc innym, jest pisanie listów do rządów państw, których obywatele są źle traktowani przez resztę tamtejszego społeczeństwa. W tym roku szkoła, do której uczęszczam, zaangażowała się w pisanie listów do Malawi, gdzie jedna z dziewczynek, Annie jest w ogromnym niebezpieczeństwie; jest albinoską, a tamtejsi szamani wierzą, że gdy zabije się albinosa i sprzeda jego części ciała – może to sprzyjać szczęściu.
Uważam, że pomaganie innym w ten sposób jest bardzo korzystne, gdyż jeśli kilku osobom sprzeciwią się tysiące ludzi z całego świata – osoby, których celem w życiu jest czynienie innym zła zobaczą, że coś jednak jest nie tak i nie są w swych działaniach bezkarni.