Symbol swastyki najczęściej kojarzymy z Hitlerem, Trzecią Rzeszą i Nazistami. O ile jest to skojarzenie całkiem trafne, o tyle nie do końca właściwe. Jakie więc znaczenie miał ten symbol w innych rejonach świata i czy ma on jakiekolwiek negatywne znaczenie?
Słowo swastyka pochodzi z sanskrytu i oznacza w wolnym tłumaczeniu ,,przynoszący szczęście”. Jest ona połączeniem słów svasti- powodzenie, szczęście, su- dobry, asti- jest oraz sufiksu rzeczownikowego ka.
W hinduizmie jest to powszechnie stosowany znak, najczęściej wykorzystywany do praktyk religijnych. Często uznawana jest za symbol szczęścia, dlatego umieszczana jest na budynkach, układa się kwiaty w jej kształt, zdobią ślubne ceremonie, a także maluje się ją na głowach dzieci podczas pierwszych postrzyżyn.
Swastykę możemy spotkać nie tylko na dalekim wschodzie, ale też wśród symboli wielu ludów słowiańskich. U nas swastyka jest znana bardziej pod nazwą swarzyca lub swarga. Swastyka była wykorzystywana do 1944 roku przez fińskie siły zbrojne. Na początku XX wieku widniała też na koszulkach drużyn sportowych z Brytyjskiej Kolonii, Nowej Szkocji oraz Stanów Zjednoczonych.
Również w Polsce możemy zobaczyć swastykę na godłach sił wojskowych wśród Strzelców Podhalańskich, na odznace Ligi Obrony Powietrznej, w herbie Rodu Boreyko. W Tatrach natomiast wierzono, że owy symbol jest tak zwanym symbolem niespodzianym, który miał chronić przedmiot oraz jego właściciela przed złymi siłami.
Pomimo wielu dobrych cech, trudno jednoznacznie określić dlaczego to właśnie swastyka została wybrana przez Hitlera na symbol Nazistów. Okazuje się, że odpowiedz jest znacznie prostsza. W 1919 roku, Fredrichs Krone napisał pracę, której tematem było, ,,Czy swastyka nadaje się na symbol partii narodowosocjalistycznych”. Odpowiedz była twierdząca.
Hitler w swojej książce ,,Mein Kampf”, umotywował tę decyzję powołując się na nazistowską flagę. Czerwony miał symbolizować społeczną filozofię owego ruchu, biały był uosobieniem nacjonalizmu a swastyka była rozumiana jako misja o zwycięstwo rasy aryjskiej, czyli o zwycięstwo produktywnej pracy, która jest antysemicka.
Hitler więc splugawił symbol o pozytywnym znaczeniu, zmieniając go w znak panowania rasy Panów i pogardy dla ludu żydowskiego.
Warto o tym pamiętać, gdyż swastyka powinna kojarzyć się z pozytywnymi wartościami, a niestety przez Hitlera będzie jeszcze długo kojarzona z czymś złym.
Komentarze ( )