Co to są łzy i co daje nam płacz? Dlaczego dzieci tak często płaczą?

Znany nam wszystkim wokalista Grzegorz Markowski w swojej dość popularnej piosence śpiewał: ,,Nie płacz Ewka, bo tu miejsca brak na twe babskie łzy”. Ale może jednak terapia łzami to nie jest taki zły pomysł? Na pewno wielu psychologów poparło by moje słowa. Łzy dają nam oczyszczenie i uspokojenie. Dzięki niemu pozbywamy się złych emocji, a także możemy odzyskać równowagę wewnętrzną.Łzami wyrażamy nasz żal, smutek, wzruszenie, zdenerwowanie, czasem bezradność albo radość.

W stereotypowym pojmowaniu rzeczywistości płacz jest oznaką słabości i przypisuję się go zazwyczaj kobietom, jednak każdy czasem powinien skorzystać z takiej psychoterapii jaką dają nam łzy. Płacz tak samo jak śmiech wywołuje wiele pozytywnych reakcji w organizmie.  Przede wszystkim powoduje obniżenie ciśnienia krwi, do mózgu docierają większe ilości tlenu, a smutek i spięcie ustępują miejsca spokojowi ducha. Dlatego warto w chwili bólu, rozpaczy czy smutku zamiast tłumić emocje, pozwolić ujść im na zewnątrz w postaci spływających po policzkach łzach. Głównym składnikiem łez jest właśnie woda, odrobina soli oraz substancje bakteriobójcze. Produkowane są przez gruczoły łzowe, a podczas mrugania powiekami automatycznie rozprowadzane. Służą do nawilżania, oczyszczania i zabezpieczania przed bakteriami rogówki oraz spojówki oka.

Dla dziecka płacz jest reakcją na zagrożenie i sposobem komunikacji. Mały, bezbronny człowiek, który opuścił bezpieczne łono matki, jest codziennie atakowany przez mnóstwo nowych bodźców, których jego niewykształcony system nerwowy nie jest w stanie znieść. Stąd najmniejsze dzieci płaczą najczęściej i najwięcej. Potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do nowych warunków.

Łzy to nieodłączna część naszego życia, ale ważne jest to żebyśmy częściej płakali ze szczęścia a nie ze smutku.