Portale społecznościowe są obecnie codziennością współczesnych nastolatków. Zwykle korzystamy z nich na co dzień, stało się to naszą swego rodzaju rutyną. Pozwalają nam one komunikować się ze światem, jednak za sprawą Internetu. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, czy życie prowadzone przez nastolatków w Internecie jest prawdziwe. Większość osób odpowiedziałaby, że odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, ponieważ postępując zgodnie z narzuconymi nam wartościami, jest to coś złego. Jednak można rozpatrzyć te pytanie w sposób pozytywny. Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy to dobrze, że prawdziwe życie nastolatków toczy się na forach społecznościowych.
Jak już zostało wspomniane wyżej, pierwszą odpowiedzią na to pytanie, nasuwającą się większości społeczeństwa, jest odpowiedź negatywna. Życie nastolatków nie powinno toczyć się na forach internetowych. Zgodzę się z tym stwierdzeniem, ponieważ w wieku nastoletnim istotną rolę odgrywają relacje międzyludzkie. Dzięki nim możemy poznać przede wszystkim siebie, swoje emocje i odruchy. Znajomości przez Internet również nam to umożliwiają, jednak nie w tak dużym stopniu. Nic nie zastąpi nam kontaktu z drugą osobą i jej bliskości. Przykładowo, przyjaciel z Internetu nie będzie nas w stanie pocieszyć tak, jak zrobi to człowiek z którym mamy styczność na co dzień.
Z drugiej strony, powinniśmy również rozpatrzyć sytuację osób z lękami społecznymi. Można by powiedzieć, że są to osoby, które boją się prawdziwego życia. One zostały zawiedzione przez ludzi, przez co decydują się całkowicie odciąć od społeczeństwa. Dla nich portale społecznościowe są swego rodzaju wybawieniem. Stopniowo pokonują swoje lęki dzięki utrzymywaniu kontaktu z osobami przez Internet. Nie muszą się widzieć z tą osobą bezpośrednio, a jednak zaczynają odczuwać z nią silną więź oraz wsparcie, jakie od niej otrzymują.
Portale społecznościowe pozwalają się nam kontaktować z otaczającym nas światem, poznawać wiele interesujących osób, z którym możemy nawiązać dłuższą znajomość. Jest to łatwa forma komunikacji, która w znacznym stopniu czyni nasze życie prostszym.
Patrząc na to z innej perspektywy, fora internetowe, wykorzystywane zbyt często, mogą prowadzić do uzależnień, z których jest ciężko wyjść. Dana osoba zamyka się w sobie i prowadzi swoje życie w Internecie. Często dzieje się tak przez odrzucenie ze strony środowiska, które sprawia, że zamykamy się na kontakty z ludźmi i zagłębiamy się w wirtualny świat. Stopniowo unikamy innych , wierzymy, że internetowe znajomości nam wystarczą. Jednak z czasem zaczyna nam brakować bliskości drugiego człowieka i zaczynamy od nowa poznawać ludzi oraz otwierać się na nowe znajomości.
Podsumowując, mogę stwierdzić, że odpowiedź na powyższe pytanie, czy to dobrze, że prawdziwe życie nastolatków toczy się w Internecie, jest niejednoznaczna. Z jednej strony, za sprawą Internetu zamykamy się w sobie, a poza tym w Internecie czyhają na nas różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Z drugiej strony, jeśli zaryzykujemy, możemy poznać wielu wspaniałych ludzi, z którymi utrzymamy kontakt przez lata.