Zacznę od tego, że emigracja to wyjazd za granicę na pobyt czasowy, albo w celu zamieszkania tam na stałe, który może mieć charakter przymusowy lub dobrowolny.
Emigracja Polaków, w poszukiwaniu lepszego życia, to jeden z głównych powodów wyjazdu do innego kraju. Zjawisko emigracji nie jest nowe, ponieważ polscy emigranci już od dziesięcioleci są obecni na wszystkich kontynentach, tworząc liczne i zróżnicowane wspólnoty. Obecnie szacuje się, że ogólna liczba emigrantów z Polski wynosi około 21 mln osób. Najwięcej Polonii znajduje się w USA. Jednak skala emigracji ludzi do innych krajów przybrała na sile po 2004 roku, czyli po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Tylko dlaczego Polacy tak postępują?
Na pewno decyzja o emigracji często bywa przełomem w życiu człowieka. Nie zawsze też łatwo można ją podjąć, co dotyczy całych rodzin. Emigracja zawsze oznacza wielką zmianę w zakresie życia zawodowego, obyczajowego, zmianę warunków mieszkaniowych i edukacji. A wreszcie pokonanie bariery językowej, która dla wielu osób stanowi jedną z najpoważniejszych przeszkód w rozwoju kariery. Gdy młodzi czy też starsi ludzie opuszczają Polskę, to pokazują, że źle im się żyje w tym kraju. Najczęstszym powodem emigracji są pieniądze. W dzisiejszym świecie pieniądze są na pierwszym miejscu i prawie każdy dąży do bogactwa. Prościej jest to osiągnąć za granicą, gdzie znacznie łatwiej można znaleźć pracę. Jednak ukazuje to nasz kraj w złym świetle, który również z każdym rokiem coraz bardziej pustoszeje z obywateli. Jest to smutne stwierdzenie, ale za to prawdziwe. Chociaż ludzie czasem nie chcą emigrować to, żeby żyć na poziomie muszą to zrobić.
Czasem ludzie myślą, że życie za granicą byłoby łatwiejsze i prostsze. A co z naszą rodziną? Z przyjaciółmi czy tradycjami, które wpajano nam od dziecka? Na pewno polscy emigranci słyszą codziennie wokół siebie obce języki. A w zasięgu wzroku nie widzą polskości. Dlatego pomimo dobrej pracy i zarobków często dusza patrioty może nie być spełniona poza Ojczyzną. Myślę, że najpoważniejszym skutkiem wyjazdu z kraju jest oddalenie się od rodziny czy naszych przyjaciół. Chociaż emigracja całych rodzin ogólnie jest zjawiskiem bardziej pozytywnym niż rozłąka i tęsknota, to wiąże się z niełatwymi wyzwaniami. Jednym z nich jest adaptacja nowych warunków i środowiska.
Na koniec stwierdzam, że jeśli nie ma potrzeby wyjeżdżać z Ojczyzny to należy z radością w niej pozostać, bo pieniądze to nie wszystko, lecz trudno w dzisiejszych czasach bez nich normalnie żyć. Uważam też, że każdy Polak powinien być w jakiś sposób przywiązany do swojego kraju.
Alicja Nowacka
Komentarze ( )