Żeby odpowiedzieć na to pytanie postanowiłyśmy przeprowadzić ankietę wśród dorosłych osób, które mogą porównać klimat obecny z klimatem kilkadziesiąt lat temu. Same żyjemy jeszcze zbyt krótko. Rozpowszechniłyśmy ankietę wśród naszych rodziców, dziadków, krewnych, nauczycieli. Zainteresowanie naszą pracą było bardzo duże – dostałyśmy odpowiedzi od prawie 100 osób.
Aż 95% ankietowanych osób uznało, że kilkadziesiąt lat temu zimy były bardziej mroźne. Częściej sypał śnieg, można było jeździć na sankach i nartach. 65% osób uznało, że dawniej latem zdarzało się, że temperatura dochodziła do 35 stopni. Ale sporo osób (25%) uważa, że tak wysokie temperatury dawniej nie występowały. My same zauważamy w miesiącach letnich bardzo często upały. Nie da się zaprzeczyć, że obecnie jest cieplej niż kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu.
Większość osób odpowiedziało, że dawniej susze i powodzie też występowały. Ale 56% ankietowanych obserwuje, że obecnie powodzie występują częściej niż w czasach ich młodości. O jednej z takich powodzi, która nawiedziła Podkarpacie w czerwcu 2020 roku piszą nasze koleżanki. Prawie 100% osób uznało, że dawniej było bardziej świeże powietrze, ponad połowa osób uważa, że w lasach było więcej zwierząt. Czy kiedyś żyło się na Ziemi lepiej? Z odpowiedzi naszych ankietowanych niestety wynika, że warunki życia nieco się pogorszyły.
Naszych ankietowanych zapytaliśmy również o to, czy wiedzą, co jest przyczyną ocieplenia klimatu. Odpowiedzi były różne: spalanie węgla, spaliny samochodowe, smog, opryski w rolnictwie, zanieczyszczenia środowiska, działalność człowieka, zmiany aktywności Słońca, ruchy płyt tektonicznych Ziemi. Nie wszystkie odpowiedzi wg badań naukowców są zgodne z prawdą.
W następnym artykule nasi koledzy, opierając się na naukowej literaturze, spróbują wyjaśnić jakie są prawdziwe przyczyny globalnego ocieplenia. 90% osób ankietowanych zgodnych było, że globalne ocieplenie zagraża mieszkańcom Ziemi. Czy skutki globalnego ocieplenia zmienią życie na Ziemi? W jaki sposób? Przeczytajcie następny artykuł.
Chrońmy naszą planetę dla nas samych i dla następnych pokoleń mieszkańców Ziemi!!!
Ankietę stworzyły, przeprowadziły i opracowały: Julia Kocur, Julia Wójcik, Szkoła Podstawowa w Lecce
Komentarze ( )