Dlaczego nasze obawy mają hamować nas od tworzenia? Czy każdy człowiek może pisać własne wiersze? Oczywiście, że tak. Bowiem im więcej stworzymy, tym w danej dziedzinie będziemy.
Kilka dni temu rozmawiając z moją bliską koleżanką o pisaniu wierszy, zadała mi ona pytanie ”Ale czy ja jestem na tyle kreatywna, żeby napisać wiersz?”. Nie zastanawiając się odpowiedziałam, że oczywiście i jeśli tylko chce, dlaczego w ogóle się zastanawia. Na początku nie potrafiłam w ogóle zrozumieć jej obaw. Po przeanalizowaniu jej pytania znalazłam jednak dziurę w całym. Pewność tego, co robimy.
Komponowanie, pisanie, malowanie, ogólne tworzenie czegoś prosto z serca to idealny sposób na wyrażenie tego, kim jesteśmy. Możemy bowiem opisać to, co dzieje się w naszej głowie. Możemy namalować to, o czym myśleliśmy przez cały dzień. Jest to także fantastyczny sposób na wyrażanie emocji. Złych, dobrych, ale zapewniam wszystkich, że często grając na instrumentach potrafię wyrazić więcej, niż ujęłabym to w słowach. Robienie czegoś co lubimy, kreowanie jest środkiem do zrelaksowania się.
Ale o wyżej wspomnianej pewności siebie. Dlaczego pomyślałam, że jej niechęć do napisania czegokolwiek jest spowodowana brakiem pewności co do swoich pomysłów? Moja koleżanka, jak też mi później powiedziała, stwierdziła iż jej utwory będą słabe, ponieważ nie umie pisać. Bała się, że wyśmieje samą siebie, gdy napisze wiersz. Ja szybko postarałam się rozwiać jej obawy. Bo przecież, jak ma ruszać się do przodu i urozmaicać, ulepszać swoje wiersze, jeśli nie będzie ich pisała? Jeśli jeden nie wyjdzie, drugi będzie lepszy. To tak jak uczenie się na błędach. Następne i następne z pewnością staną się powodem do dumy.
Opierając się na sławnych kompozytorach, malarzach. Oni też zaczynali od czegoś. Nie wzięli instrumentu czy pędzla w rękę i nie stworzyli arcydzieła od zaraz. Dlaczego więc ona obawiała się zacząć? Nikt nie wie, czy za kilka lat nie będzie poetką. Dlatego starałam się rozwiać jak najszybciej te zbędne obawy w jej głowie.
Wszyscy możemy być kreatywni i tworzyć. Młodsi, starsi. A coś, co powstało prosto z naszego serca jest jeszcze piękniejsze. Dlatego nie bójmy się wyrażać emocji poprzez sztukę, muzykę. Nie wstydźmy się tego co czujemy. Błędy są pierwszym i najważniejszym etapem początkującego artysty. Twórzmy.
Komentarze ( )