_DSC0302.JPG

Chorwacja – morze, góry, przepiękne widoki, niezapomniane smaki

Wakacje tuż, tuż. Słoneczna pogoda za oknem, coraz większe trudności ze skupieniem się na odrabianych lekcjach przypomina nam o tym skutecznie. Wszyscy kochamy wakacje. Kojarzą się ze słońcem, wypoczynkiem, wolnością. Niezależnie od tego, gdzie będziemy spędzać te wolne tygodnie, warto pomyśleć o swoich pasjach, o zrobieniu czegoś interesującego. Ja myślami powróciłam do zeszłorocznych wakacji, które spędziłam w Chorwacji w miejscowości Podgora. To piękne miejsce i bardzo się cieszę, że mogłam je poznać.

Chorwacja to kraj leżący nad Morzem Adriatyckim, słynie z malowniczych widoków, jednocześnie na morze i góry. Niezwykłą rzecz jest to, że pływając w morzu, można podziwiać widok na góry, szare, skaliste z plamami zielonych lasków oliwkowych, przepięknie wyzłoconych promieniami słońca. A morze, jest tak bardzo słone, jakby ktoś wsypał do niego tony soli. Przy brzegu  można obserwować małe kolorowe rybki. Wystarczy wypłynąć na głębszą wodę, by dostrzec całe ławice!

Turystami często odwiedzającymi ten kraj są Polacy. W niektórych restauracjach menu jest nie tylko po chorwacku i po angielsku, ale i po polsku. Język chorwacki to język słowiański, jest trochę podobny do naszego, lecz większość słów jest raczej trudna do wymowy. Niektóre wyrazy brzmią śmiesznie.

Teraz trochę o sprawach kulinarnych. Gdy przechodzi się obok chorwackiej restauracji, nie sposób nie poczuć świeżych, wspaniałych zapachów owoców morza, pizzy, aromatycznych ziół, oliwy oraz innych specjałów. Mniam!

Na koniec coś o Dubrowniku. To chorwackie miasto jest bardzo  ciekawe, kiedyś było stolicą.. W tym miejscu znajdują się oryginalne konstrukcje i stare budowle. Warto zwiedzić zabytki znajdujące się w obrębie średniowiecznych murów starego miasta. Spacer po wybrukowanych ulicach zapewni niezapomniane wrażenia.

Podróżując, można tyle się dowiedzieć o ciekawych miejscach, kulturze i obyczajach danego kraju. Podróże to dla nas przygody i niezapomniane chwile. Mam nadzieję, że zbliżające się wakacje będą wypełnione podróżami z naszych marzeń.

Dubrovnik