Jedną z najbardziej pożądanych ras koni, jest koń czystej krwi arabskiej. Te piękne zwierzęta pojawiły się w Polsce już w XVI wieku. Do niedawna polskie konie czystej krwi arabskiej były uznawane za najlepsze na świecie. Byliśmy potęgą w dziedzinie hodowli. Właśnie, byliśmy. Co się więc stało, że dziś to stwierdzenie stało się wątpliwe?
W Polsce, a konkretnie w Janowie Podlaskim, co roku odbywa się największe wydarzenie wśród hodowców koni z całego świata. Do Polski na Święto Konia Arabskiego przyjeżdżają nabywcy z całego świata. Najważniejszym punktem wydarzenia jest “Pride of Poland”-wielka aukcja koni arabskich. Aukcja ma ogromny wpływ na gospodarkę polską, ponieważ miłośnicy koni płacą ogromne sumy za każdego wystawianego konia.
Najpiękniejszym rokiem dla janowskiej stadniny był rok 2015. Wtedy 10-letnia Pepita została sprzedana za 1,4 mln dolarów, czyli około 5,8 mln polskich złotych. Jest to najdroższy koń w historii aukcji. Łączna suma sprzedaży koni na Pride of Poland 2015 to 4 mln euro. Absolutny rekord. Polska miała z czego się cieszyć.
Pod koniec 2015 roku w Polsce zmieniła się władza, a w na początku 2016 roku w Janowie Podlaskim doszło do serii niefortunnych wydarzeń. Padły trzy znaczące klacze, a w tym najbardziej na świecie uhonorowana Pianissima. Władze uznały, że winę za śmierć koni ponosi stadnina (w rzeczywistości wszystkie trzy konie padły w efekcie skrętu jelit, a jest to częsta przyczyna śmieci koni). Dotychczasowy dyrektor, pan Marek Trela został zwolniony i wtedy zaczęło się dziać coś niedobrego. Przychód z aukcji 2016 wynosił 1,2 mln euro, czyli mniej niż zarobiono za Pepitę w 2015 roku. Sprzedano wtedy niewiele ponad połowę wystawionych koni (dla porównania w 2015 roku sprzedano ponad 80% wystawionych koni).
W niedzielę, 13 sierpnia odbyło się Pride of Poland 2017. Tak źle nie było nigdy. Sprzedano jedynie sześć koni za łączną kwotę 410 tyś. euro. Od 2003 roku aukcja nie przynosiła niższych zysków niż 770 tyś. euro. Dlaczego nagle najlepsze na świecie konie czystej krwi arabskiej przestały przyciągać kupców? Organizatorzy tłumaczą się zmianą strategii.
Pytanie, które nasuwa mi się podczas tych przemyśleń to: po co zmieniać coś, co nie wymaga zmian? Właśnie takie niepotrzebne zmiany doprowadziły do utraty znaczenia Pride of Poland. Trzeba pamiętać o tym, że nie warto na siłę ulepszać czegoś, co i tak jest najlepsze, bo właśnie takie były konie czystej krwi arabskiej, hodowane w Janowie Podlaskim.
Komentarze ( )