Cmentarz powstał przy czerwonym szlaku turystycznym w Kotle Łomniczki w Karkonoszach na wysokości 1300 m n.p.m. W 1985 r. ustawiono metalowy krzyż z napisem “ofiarom gór”, rok później w dniu św. Wawrzyńca uroczyście otwarto cmentarzyk. Powstały tablice m.in. z napisem “żyli w górach – w górach pozostali”, na innych z kolei tablicach umieszczono nazwiska osób związanych z Karkonoszami, którzy zginęli tragicznie w górach, jaki i osób, które wniosły wiele wkładu w rozwój turystyki w Karkonoszach.

,,-Postanowiliśmy, że nie ma co zwlekać. Któregoś ranka pojechaliśmy w góry i w ciągu kilku godzin ustaliliśmy gdzie stanie krzyż i gdzie będziemy mocować pamiątkowe tablice – mówi Jerzy Pokój realizator pomysłu i były naczelnik grupy karkonoskiej GOPR – Pomógł nam bardzo wojewódzki zarząd PTTK, który przeznaczył na ten cel pieniądze.”

  
Symboliczny cmentarzyk ofiar gór jest miejscem pamięci osób, które tragicznie zginęły w Karkonoszach i były zawodowo związane z tym regionem, w szczególności tragicznie zmarłym w Karkonoszach:
a. ratownikom Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
b. sudeckim przewodnikom górskim,
c. przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego,
d. pracownikom Karkonoskiego Parku Narodowego,
e. członkom Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego
f. funkcjonariuszom Straży Granicznej

Na cmentarzu ofiar gór w Karpaczu znajduje się 30 tablic upamiętniających. Swą tablicę ma miedzy innymi Wanda Rudkiewicz, jeleniogórscy himalaiści, oraz ratownicy Horskiej Sluzby – Jan Mesner i Stefan Spusta, którzy zginęli na zboczach Śnieżki, idąc na pomoc rannemu turyście.