received_10345567899041251024x752.jpeg

Naszą bibliotekę cztery lata temu z własnej inicjatywy założyli uczniowie gimnazjum. Zorganizowali pomieszczenie, przynieśli ze szkolnej piwnicy regały, oczyścili je i zadbali o wystrój. Spośród siebie wybrali dwie osoby, które zajmują się porządkowaniem zbiorów, prowadzeniem książki wypożyczeń oraz dyżurowaniem na przerwach i wypożyczaniem.

Młodzi bibliotekarze organizują też szkolenia dla zastępców. Uczniowie przy pomocy nauczycieli dwukrotnie zaplanowali i przeprowadzili kampanię „Przynieś książkę do biblioteki” (promocja akcji: tutaj). Stworzyli plakaty, zachęcające do przynoszenia z domu zbędnych książek, które mogłyby być ciekawe dla uczniów klas I-IV i gimnazjum. Akcja miała duży zasięg, gdyż włączyli się do niej: rodzice, nauczyciele, samorząd, instytucje lokalne (teatr, wydawnictwa regionalne).

Uczniowie wpadli również na pomysł, by wysyłać listy intencyjne do pisarzy i wydawnictw z prośbą o ofiarowanie książek do ich biblioteki. Od tamtego roku uczniowie prowadzą akcję „Czytaj z nami” – zorganizowali chętnych kolegów i koleżanki z innych klas do działań „Mały czyta dużemu” (w tym roku jest to projekt CEO “PoczytajMy”) oraz do nagrywania audiobooków, zaplanowali również wykonanie „Ściany QR” – miejsce z kodami, przenoszącymi do zasobów online (Wolne Lektury oraz Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej).

W przyszłości planują przygotowanie filmów, foniksów i audiobooków z baśniami. Klientami naszej uczniowskiej biblioteki są obecnie głównie uczniowie klas I-V szkoły podstawowej z prostej przyczyny – ofiarowane nam książki to takie, z których czytelnicy już „wyrośli”. Gimnazjaliści i klasa VI bardzo chcieliby mieć tam swój regał (na razie są to trzy półki). Marzą też o zainicjowaniu w szkole akcji „Book crossing”. Żadna zewnętrzna instytucja nie finansuje w sposób ciągły (np. dotacje) naszych zbiorów, mimo to zapał uczniów od kilku lat nie słabnie, księgozbiór się powiększa. Przedsiębiorczy pomysł uczniów prezentujemy na zewnątrz i jest on chwalony (np. pierwsze miejsce w drugim etapie gry czytelniczej „Między nami czytelnikami” GWO). Nauczyciele pomagają uczniom w organizacji przedsięwzięć, ale robią to w swoim czasie wolnym i pełnią wyłącznie rolę doradczą oraz reprezentują uczniów (np. w kontaktach z ofiarodawcami).

Młodzi bibliotekarze mają też pomysły na konkursy. Już za niedługo będzie miał miejsce szkolny konkurs “A gdzie ciąg dalszy?”, polegający na poszukiwaniu na terenie szkoły fragmentów pasujących do siebie tekstów.

W tamtym roku nasi bibliotekarze zorganizowali „Wybory Książek” – głosowali prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Młodzi opiekunowie biblioteki zorganizowali ruchomą komisję wyborczą. Wyglądało to w ten sposób, że wybrani przez Samorząd uczniowie klasy II gimnazjum i VI sp rozdawali karty do głosowania i nadzorowali ich wypełnianie, następnie nadzorujący uczeń wraz z przedstawicielami danej klasy zbierał głosy i przynosił je do biblioteki, gdzie były one wrzucane do urny. Wyjątek stanowiły klasy I sp, gdzie wybory nadzorowała nauczycielka, która pomagała napisać tytuły książek, a na przerwie przedstawiciele tych klas (w praktyce całe klasy towarzyszyły przedstawicielom) udawali się dwa piętra wyżej, by wrzucić głosy do urny. Liczenie głosów odbyło się tego samego dnia przez komisję złożoną z uczniów (nauczyciel pełnił rolę obserwatora i odebrał wyniki od komisji). W organizacji przedsięwzięcia pomagał fakt, że obydwie nasze szkoły mieszczą się w jednym budynku. Akcja była promowana przez uczniów (plakaty, ulotki zawieszane w klasach na tablicach informacyjnych).

Po głosowaniu uczniowska komisja sporządziła szkolny wykaz najciekawszych książek oraz przygotowała sprawozdanie, które zostało przesłane organizatorom. Nasi uczniowie wytypowali ponad setkę ciekawych pozycji książkowych. Wśród najpopularniejszej dziesiątki znalazły się:
1. „Hobbit” J.R.R.Tolkien
2. „Harry Potter” (cała seria)  J.K.Rowling
3. „Dzieci z Bulerbryn” A. Lindgren
4. „Mikołajek” (cała seria) R.Gościnny, J.J.Sempe
5. „Opowieści z Narnii” (cała seria) C.S.Lewis
6. „Władca pierścieni” (cały cykl) J.R.R.Tolkien
7. „Detektyw Pozytywka” G.Kasdepke
8. „Igrzyska śmierci” (cała seria) S.Collins
9. „Muminki” T. Jansson
10. „Dziennik Cwaniaczka” J.Kinney