asertywnosc.jpg

Niedawno byłem na zajęciach w MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY. Były związane z bardzo ważnym tematem – ASERTYWNOŚCIĄ.
Zastanawiacie się pewnie o co mi chodzi. Asertywność to przede wszystkim „umiejętność mówienia nie”. Trzeba mieć swoje zdanie i nie porównywać się z opinią innego człowieka – trzeba być samodzielnym i szybko podejmować korzystne decyzje. Należy wyrażać swoje uczucia i mądrości otwarcie i nie bać się krytyki innego człowieka. Musimy uważać, że to co powiedzieliśmy jest najlepsze i nie myśleć o negatywach.

 

Na zajęciach mieliśmy za zadanie stworzyć wypowiedź asertywną bądź nieasertywną. Zrobiliśmy do tego teatrzyk i wyszło bardzo ciekawie.

Następnie, na kartce formacie A3, wypisaliśmy zalety tej cechy i podaliśmy kilka sławnych osób, które charakteryzują się asertywnością.

Potem obejrzeliśmy cztery krótkie filmy przedstawiające sytuacje, w których bohaterowie posługiwali się tą cechą lub jej nie mają. Z każdej wyciągnęliśmy wnioski. Stwierdziliśmy, które dziecko zachowało się dobrze, a które nie.

Na sam koniec pożegnaliśmy się z Panem i podziękowaliśmy za niezwykle przydatne informacje. Była to bardzo interesująca lekcja!!