Akademia fotografii Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach
Ewa Prajzner
Fotografia krajobrazowa jest chętnie uprawiana przez wszystkich. Dobrze w niej się odnajdują zarówno początkujących, jak i osoby bardziej doświadczone. Wykonywanie zdjęć krajobrazów i pejzaży jest jednak zadaniem trudnym i łatwo pełnić błędy. Jeżeli zależy nam, aby nasze zdjęcia były dobre, musimy zmierzyć się z tymi trudnościami i je pokonać. Większość początkujących o tym nie wie że należy wychodzić o odpowiedniej porze dnia. Podchodzą oni do tematu fotografii pejzaży jak do czegoś błahego. Dzieje się tak ponieważ pozornie obiekt zainteresowania w ogóle nie zmienia, nie próbuje uciec, ani też nie trzeba go namawiać do pozowania. Sceny, które widzimy często zapierają dech w piersiach i aż proszą się o uwiecznienie na zdjęciach. Niestety efekt końcowy nie zawsze nas satysfakcjonuje.
Pierwszy błąd: Podstawowy błąd w wykonywaniu zdjęć krajobrazowych – zła pora. Światło wpływa na to jak prezentuje się nasz plener, ono wydobywa z krajobrazu wszystkie jego szczegóły, tony i barwy. Natężenie światła słonecznego zależy od pogody, pory roku i położenia geograficznego, oraz oczywiście od por dnia. Zdjęcia krajobrazowe wykonane przy złym oświetleniu prezentują się źle, banalnie lub w najlepszym razie nie tak dobrze, jak mogłyby. Niestety o ile wzrok ludzki ma znakomite możliwości adaptowania się do niesprzyjających warunków oświetleniowych i pewne zjawiska związane ze światłem nam nie przeszkadzają, o tyle jeśli fotografując chcemy osiągnąć bardzo dobre efekty, to potrzebne jest nam bardzo dobre oświetlenie. Na naszej szerokości geograficznej pomiędzy godziną dziesiątą rano a około czwartą po południu w zasadzie niezależnie od pory roku światło nie nadaje się do wykonywania zdjęć krajobrazowych. W okolicach wschodu i zachodu słońca oraz tuż po jego zniknięciu za horyzontem mamy odpowiednie warunki. Na wykonanie zdjęcia swoich marzeń mamy tak naprawdę bardzo mało czasu i powinniśmy pojawić się na miejscu w ściśle określonej porze.
Drugi błąd: Dobry fotograf krajobrazowy zawsze jest na bieżąco z aktualną prognozą pogody, ponieważ to od niej zależą takie warunki w trakcie sesji, jak wygląd nieba, przejrzystość powietrza oraz dbałość o sprzęt – wilgoć i deszcze nie są naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednia pogoda może dopełnić fotografowany krajobraz – stać się ważną częścią kompozycji. Jeżeli jednak już wykonaliśmy jakieś zdjęcia w środku dnia i podobają się nam one kompozycyjnie, chcielibyśmy je trochę poprawić, to najczęściej mamy taką możliwość. Ostrej granicy pomiędzy światłami a cieniami nie złagodzimy, ale zawsze możemy rozjaśnić to drugie. Ponadto warto nałożyć na zdjęcie cyfrowy odpowiednik filtra połówkowego szarego, następnie subtelna korekta kolorystyki – polecam ocieplenie – dopełnią dzieła.
Powodzenia!!!
Autor: Ewa Prajzner
Komentarze ( )