Tak jak wiele osób piszących o agresji i przemocy w szkole, ja również chciałabym wypowiedzieć się na ten temat.
Drogie Koleżanki i Koledzy!
Art. 4o Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi:
“Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych”.
Natomiast nietykalność osobistą gwarantuje nam art. 41 Konstytucji. Prawo jednoznacznie zabrania stosowania przemocy, jednak mimo tego agresja i przemoc obecna jest w naszym życiu, zwłaszcza w życiu uczniów, w szkole.
Szanowne Koleżanki i drodzy Koledzy, dlaczego jesteśmy agresywni? Dlaczego stosujemy przemoc? Zapewne dlatego, że agresja i przemoc są objawem naszej bezradności i frustracji. Jesteśmy agresywni, gdy ktoś nas denerwuje, gdy nie radzimy sobie z naszymi problemami. Wydaje nam się, że gdy wyładujemy na kimś swoją złość i niepowodzenie, będziemy silniejsi lub też będąc agresywni wobec słabszych, zaimponujemy swoim kolegom. Przypodobamy się im. Jest to totalna bzdura! jak mówił śp. ks. Jerzy Popiełuszko:
“Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości”.
Zgadzam się z tym całkowicie. A Wy!? Zgadzacie się z tym?
Zapewne wielu z Was spotkało się w swoim życiu z przemocą czy agresją. Jak się wtedy zachowaliście? Jaka była wasza reakcja? Niestety, większość z nas na widok przemocy czy agresji chowa głowę w piasek, ciesząc się w duchu, że to nie dotyczy nas. Zazwyczaj boimy się zareagować i powstrzymać zło. czasami z obawy o własne bezpieczeństwo, co jest zrozumiałe,
a czasami ze zwykłego tchórzostwa, co jest niewybaczalne.
Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy! Nie możemy przechodzić obojętnie wobec zła i je akceptować. Zwłaszcza w naszej szkole – miejscu, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Do szkoły powinniśmy chodzić z chęcią i radością. Jednak ze względu na obecną przemoc dla wielu uczniów szkoła jest piekłem.
Apeluję do Was, moje Koleżanki i moi Koledzy, powiedzmy stanowcze NIE przemocy! Reagujmy nawet na najmniejszy jej przejaw, aby żyło i uczyło nam się lepiej.
Dziękuję za uwagę.
Oliwia Liszewska, kl. VI b Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej