Formaty plików rastrowych i wektorowych
Grafika może być zapamiętana jako plik graficzny w różnych formatach. Formaty dzielone są na uniwersalne, które akceptowane są przez większość edytorów (np. JPG), a także na formaty typowe dla danego programu (np. PSD).
Głównym podziałem formatów plików graficznych są formaty do przechowywania obrazów rastrowych oraz plików wektorowych. Na początku jednak warto określić czym jest kompresja oraz jakie są jej rodzaje, ponieważ ma ona duże znaczenie w plikach rastrowych.
Kompresja i jej rodzaje
Grafika rastrowa może zostać zapamiętana w postaci skompresowanej, jak i nieskompresowanej. Czym jest jednak kompresja? Pod tym pojęciem kryją się metody i algorytmy upakowania informacji do postaci pliku o mniejszym rozmiarze. Kompresję plików dzielimy na:
Stratną- Wiąże się z utratą części informacji oraz zauważalną w mniejszym lub większym stopniu gorszą jakością obrazu. Kompresję stratną najczęściej stosuje się do obrazów, dźwięków, animacji oraz filmów. Kompresja ta posiada swoje algorytmy, które zależą od rodzaju danych, które jej podlegają. Przykładem najprostszych algorytmów kompresji stratnej jest pominięcie co drugiego piksela obrazu, lub pominięcie najmniej istotnych dwóch bitów.
Bezstratną- Kompresja, w której nie występuje utrata informacji o poszczególnych pikselach. Najskuteczniejszą metodą tej kompresji jest LZW, działające na zasadzie budowy słownika ciągów pikseli. Każdy ciąg w słowniku jest identyfikowany przez wartość kodu, a rezultatem działania tej operacji jest lista kodów ze słownika. Innymi słowy zmniejszamy rozmiar pliku poprzez skrócony opis poziomej linii pikseli tego samego koloru.
Skoro wiemy już czym jest kompresja i jaki ma podział, możemy przejść do tego, jakie są formaty plików rastrowych.
Formaty plików rastrowych:
BMP- Pliki tego formatu często nazywane są bitmapami. Zawierają obrazy o głębi kolorów do 24 bitów. Możliwy jest zapis z kompresją lub bez. Plik ten cechuje się jednak bardzo dużą zajętością pamięci.
TIFF (ang. Tag Image File Format)- Jest to najpowszechniejszy format zapisu obrazów. Dzięki temu można mówić, że jest formatem wymiany plików graficznych. Format ten zapisuje obrazy o dowolnej głębi barw. Cechuje się elastycznością- można tworzyć różnorodne rozszerzenia oraz zapisywać dodatkowe informacje. Pliki w formacie TIFF mogą nie wykorzystywać kompresji lub stosować kompresje stratne lub bezstratne. TIFF umożliwia przechowywanie kanałów alfa oraz zapis dokumentów wielostronicowych.
JPEG (ang. Joint Photographic Experts Group)- Jest to najpopularniejszy format plików graficznych z kompresją stratną. JPEG używa się zarówno w internecie jak i w aparatach cyfrowych. Bardziej popularna forma zapisu to JPG.
GIF (ang. Graphic Interchange Format)- Popularny format grafiki, szczególnie internetowej, obsługiwany przez wszystkie przeglądarki WWW. Może przechowywać wiele obrazków w jednym pliku, tworząc z nich animację. Obsługuje przeźroczystość monochromatyczną, cechuje się kompresją bezstratną.
PNG (ang. Potrable Network Graphics)- Popularny format grafiki, szczególnie internetowej, obsługiwany przez większość przeglądarek WWW. Obsługuje kanał alfa oraz cechuje się kompresją bezstratnę.
PSD- Jest to mapa bitowa programu Adobe Photoshop. Może przechowywać wiele warstw oraz obiekty rastrowe i wektorowe.
XCF (ang. eXperimental Computing Facility)- Jest to mapa bitowa programu GIMP. Może przechowywać wiele warstw.
Skoro formaty plików rastrowych zostały omówione, możemy przejść do formatów, które zapisywane są jako pliki wektorowe.
Formaty plików wektorowych
SVG (ang. Scalable Vector Graphics)- Uniwersalny format graficzny, który oparty jest na języku XML. Format ten promowany jest jako standard grafiki wektorowej. Nie obsługuje on treści multimedialnych.
CDR- Format programu CorelDRAW
AI- Format programu Adobe Illustrator
SWF (Adobe Flash)- Format grafiki wektorowej popularny w internecie. Umożliwia on tworzenie animacji, a nawet całych aplikacji.
PDF (ang. Portable Document Format)- Jest to format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych. Umożliwia on elektroniczne wyszukiwanie tekstu i poruszanie się po dokumencie.
Jak widać grafika rastrowa jak i wektorowa mają dużo do zaoferowania i każdy znajdzie najwygodniejszą i najbardziej korzystną dla siebie formę zapisu. Mam nadzieję, że pomogłam :)