Zeszyty A4, ale nie tylko w tym rozmiarze, to niezbędne wyposażenie każdego ucznia i studenta. Trudno wyobrazić sobie wyprawkę szkolną bez tego artykułu papierniczego. Wspomniany rozmiar sprawdza się szczególnie w przypadku starszych adeptów. W liceum i na studiach system tworzenia notatek nieco różni się od tego z niższych klas. Poza tym również wiedzy do przyswojenia jest więcej, duże zeszyty są więc praktyczne.
Na jakie zeszyty szkolne warto postawić?
Wybór szkolnych zeszytów wcale nie należy do najłatwiejszych. Na rynku znajdziesz całą gamę produktów – kolorowych, z przeróżnymi wzorami, modnymi nadrukami, twardymi lub miękkimi okładkami. Wiele zależy od indywidualnego gustu każdego użytkownika. Są jednak przedmioty szkolne, które definiują rodzaj takiego brulionu. Zeszyt A4, a może A5? Jakie zeszyty szkolne warto wziąć pod uwagę?
Zeszyty w kratkę
Można zaryzykować tu stwierdzenie, że to jeden z najpopularniejszych rodzajów zeszytów. Kratka sprawdzi się przede wszystkim przy przedmiotach ścisłych, jak: matematyka, fizyka, chemia, biologia czy informatyka.
Zeszyty w linie
Zeszyt w trzy linie sprawdzi się u najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę pisania. W jedną linię to model popularny szczególnie w szkole średniej. Jest jeszcze zeszyt w pięciolinie i ten dedykowany jest przede wszystkim do lekcji muzyki – uławia zapis nutowy.
Zeszyty gładkie
Ten rodzaj zeszytów najczęściej wykorzystywany jest do plastyki – łatwo tworzyć w nim szkice, rysunki i malunki.
Zeszyty ze specjalną okładką
Zależy ci na tym, by bez problemu i pomyłek pakować zeszyty na zajęcia, które masz w danym dniu? W sklepach znajdziesz bruliony ze specjalnie dobranymi okładkami, które określają przedmiot ich przeznaczenia, na przykład: biologia, chemia czy historia. W ten sposób utrzymasz porządek wśród zeszytów i z łatwością znajdziesz ten, na którym najbardziej ci zależy w danej chwili.
Czym kierować się przy wyborze zeszytów szkolnych?
Przede wszystkim, wybierając zeszyty, należy kierować się indywidualnymi preferencjami oraz ich praktycznością. Trudno bowiem wyobrazić sobie matematyczne działania i funkcje, prowadzone w zeszycie do nut. Zanim zdecydujesz się na wybrany model, zwróć uwagę na:
Format
Zeszyty A4 w linie, czy zeszyty A4 w kratkę sprawdzą się szczególnie na studiach i w szkole średniej. Pomieszczą dużą ilość notatek na jednej stronie i sprawią, że będą one bardziej przejrzyste i czytelne. Do wyboru masz jednak wiele różnych formatów, między innymi: A5, A6, A3, B3 czy B5.
Rodzaj okładki
Okładka twarda czy miękka? Oto jest pytanie! Twarde obicie zapewnia większą trwałość zeszytów, jednocześnie sprawiając, że brulion waży nieco więcej. Miękka okładka to gwarancja lżejszego plecaka czy torby, jednak taki zeszyt szybko traci walory estetyczne i stanowi słabą ochronę dla twoich notatek.
Rodzaj łączenia kartek
Tanie zeszyty A4, czy też A5 najczęściej łączone są przy pomocy kleju lub drucianej zszywki. Jednak przy większej ilości stron świetnym rozwiązaniem są kołozeszyty. System kół na grzbiecie umożliwia swobodne przekładanie kartek i okładek.
Zeszyty nie tylko do szkoły
Zeszyt znajdzie się prawdopodobnie w każdym domu czy miejscu pracy. Ułatwia on nie tylko organizację nauki, ale sprawdza się również jako notatniki czy przepiśniki.
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się bruliony A4 i dzieje się tak nie bezprzyczyny. Łatwo utrzymać je w dłoniach, nie tak prosto je zapodziać wśród innych rzeczy, a do tego pozwalają na czytelne i przejrzyste prowadzenie zapisków. Dlatego format ten jest tak lubiany przez uczniów szkół średnich i studentów.