Zmieniające się warunki klimatyczne odciskają swoje piętno na licznych gatunkach, w tym na drzewach. Spośród gatunków drzewiastych występujących w Polsce, 38 to gatunki lasotwórcze, w tym 31 to gatunki liściaste a 7 iglaste. Przewidywany wpływ zmian klimatu na zbiorowiska leśne może przynieść ze sobą wiele konsekwencji. Jedną możliwą z nich jest zmiana zasięgów geograficznych drzew.
W ostatnim czasie dosyć częstym problemem jest wycinka lasów. Dlaczego w ogóle wycina się lasy? Wycina się je, żeby wyprodukować więcej drewnianych produktów, takich jak papier (stworzony z drewna) czy opał. Jest to jednocześnie dobrym skutkiem wycinki, jak i złym. Dobrym skutkiem jest fakt, że możemy zastąpić dosyć dużo plastikowych rzeczy (które w nadmiarze także są bardzo szkodliwe), właściwie tym samym, tylko, że w formie drewnianej. Niestety, gdy zabraknie nam lasów, zabraknie nam też czystego – z małą ilością dwutlenku węgla – powietrza. Często, lasy są też wycinane na potrzeby gospodarcze; by stworzyć na terenie lasu fabrykę, czy inne budynki. Jak podają strony internetowe, w Polsce wycina się około 55% przyrostu rocznego. W innych krajach Europy wycina się zupełnie więcej, nawet do 80%, a w Szwajcarii nawet 100%.
Nic nie żyje wiecznie. Nawet w lesie. Dojrzałe sosny, starzeją się po upływie 100 lat, przez co las traci swoją stabilność. Czy wszystkie drzewa są zabierane z lasu? Nie, niektóre spróchniałe drzewa, gdy już się połamią, ekolodzy zostawiają je, by zwierzęta, takie jak jelonek rogacz lub inne zwierzęta miały swój dom.
Nie tylko w Europie jest problem wycinania lasów! Lasy Amazonki także są zagrożone wycinką. Zamiast nich, ludzie stawiają nowe, nowoczesne miasta, zapominając o tym, że lasy są dla nas wszystkich bardzo potrzebne. Pierwsze wycinki miały tam miejsce już w XX wieku. Początkowo, nie były one duże, ale z czasem zaczęły się rozprzestrzeniać. Dzisiaj, patrząc na zdjęcia lasów Amazońskich, możemy stwierdzić, że duże obszary zostały już wycięte. Wycinanie lasów wiąże się też z wyginaniem gatunków zwierzęcych. Do tej pory, w puszczy Amazońskiej wyginęła już jedna trzecia gatunków najgłośniejszych ptaków (w tym tukan).
Autorzy: Weronika Maksymiuk, Zofia Brzozowska, Szkoła Podstawowa nr 28 w Białymstoku
Komentarze ( )