Zmiana klimatu to w dzisiejszych czasach temat, który dotyczy każdego z nas. W tym artykule omawiamy temat lokalnej zmiany klimatu z naszym nauczycielem geografii – Krzysztofem Piotrowiczem.
Czy zauważył Pan zmiany klimatu w naszym rejonie?
Przeanalizujmy wykresy sprzed kilkudziesięciu lat, które pokazują nam jak zmieniły się ilości opadów w naszym rejonie. Widzimy, że znacznie spadła ilość rocznej sumy opadów, a gwałtowne deszcze występują podczas burzy. Mieszkając w mieście zauważyłem, że spada również mniej śniegu – ja dawno nie widziałem go w Bochni.
Co powoduje gwałtowny deszcz i brak śniegu w naszej okolicy?
Gwałtowny deszcz powoduje to, że ziemia nie jest w stanie tak szybko i nagle przyjąć tak dużej ilości wody. Z drugiej strony brak śniegu sprawia, że rośliny nie mają skąd czerpać wody.
Jak możemy na inne sposoby zaobserwować zmianę klimatu w naszych rejonach?
Spytajcie swoich rodziców, jeśli macie studnie, jak zmniejszyło się na przestrzeni lat jej źródło. Możecie również zauważyć jak z roku na rok jest mniej plonów pozyskiwanych przez rolników.
Co zatem możemy zrobić, aby walczyć ze zmianami klimatu w naszym rejonie?
Aby zacząć działać ze zmianami klimatu ludzie np. powinni zainwestować w panele fotowoltaiczne, albo też wymienić piec węglowy, tzw. kozę, na piec gazowy, przez co będziemy wdychać mniej szkodliwych substancji, które unoszą się z naszych kominów. Dorośli ludzie mogą również myśleć o wyrzucanych prosto na ziemie papierosach, ponieważ podczas deszczu one namakają i tytoń wraz z wodą wsiąka w ziemię. Przez co woda parując powoduje zanieczyszczone opady lub też wpada do rzek i stanowi pokarm dla ryb, które potem trafiają na rynek kupców. Podczas trwania pandemii możemy zauważyć jak zmieniła się jakość powietrza, przez to, że ludzie mniej używają samochodów lepiej nam się oddycha.
Taką informacją zakończyliśmy wywiad z naszym nauczycielem, który nieco bliżej przybliżył nam zagrożenie wynikające z globalnych zmian klimatu. Jeśli wszyscy małymi kroczkami zaczniemy działać, zmienimy los naszej planety.
Autor: Sylwia Taboła, Publiczne Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni
Komentarze ( )