„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana.
„Szkoła Dialogu” wspiera uczniów w odkrywaniu osobistych losów dawnych członków ich społeczności lokalnej. Dzięki temu powstała ogromna baza materiałów – przewodników po swoich miejscowościach. Przewodników po Polsce wielokulturowej, wielowyznaniowej, wieloetnicznej i tolerancyjnej, jakim zawsze był nasz kraj. Uczestnicy projektu przywracając pamięć o ludziach, którzy przez wiele pokoleń byli naszymi sąsiadami, borykali się z podobnymi problemami życia codziennego, przeżywali te same radości – stają się kustoszami pamięci o tych ludziach.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole kolejny rok kontynuują prace projektowe, które poszerzają ich wiedzę i bazę materiałową o naszej lokalnej historii. Przez 21 lat efekty prac zespołów uczniowskich prezentowane były podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, organizowanej przez fundację Forum Dialogu. 22. Gala z uwagi na panującą w kraju sytuację epidemiczną została przeniesiona do internetu. Kolejny raz nasze działania zostały dostrzeżone i docenione. Kikół znalazł się w gronie miejscowości, które zrealizowały i kontynuują społeczny projekt upamiętniający byłych mieszkańców pochodzenia żydowskiego, przybliżając jednocześnie zawiłe dzieje historii i relacji polsko – żydowskich w ujęciu lokalnym. Kolejny raz nasza szkoła otrzymała tytuł: „Szkoła Dialogu 2019”, podziękowania oraz książki o tematyce historycznej.
Nasza przygoda z Forum Dialogu zaczęła się w czerwcu 2017 roku. Cofnijmy się w czasie i przeżyjmy to jeszcze raz.
Po zgłoszeniu szkoły do projektu, czekaliśmy na akceptację, która nadeszła pod koniec sierpnia. W październiku i listopadzie gościliśmy trenerów z Forum Dialogu, którzy podczas warsztatów przybliżali historię, kulturę i obyczaje narodu żydowskiego. Powstawały wówczas koncepcje realizacji projektu. Czasu było niewiele – pracy mnóstwo. Każdy otrzymał zadanie i zabraliśmy się ostro do pracy.
Zespoły przygotowały między innymi:
– audio i video przewodnik po miejscach związanych z miejscami związanymi z Żydami kikolskimi,
– przewodnik w wersji papierowej,
– logo projektu,
– ankieta sprawdzająca wiedzę społeczności lokalnej na temat historii Żydów w naszej miejscowości,
– konkursy dla uczniów szkół naszej gminy związane z tematem,
– cykl lekcji o historii, kulturze i obyczajach Żydów,
– wycieczka po miejscach związanych z Żydami kikolskimi,
– ustaliliśmy właściciela miejscowego Kirkutu,
– odszukaliśmy jedyne zdjęcie związane z Żydami kikolskimi,
– zabezpieczyliśmy Macewę, której treść została przetłumaczona przez pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zwieńczeniem naszych działań było przygotowanie wycieczki śladami Żydów kikolskich dla społeczności lokalnej oraz edukatorów z Forum Dialogu.
Podczas realizacji projektu współpracowaliśmy z Żydowskim Instytutem Historycznym oraz Stowarzyszeniem „Dzieci Holocaustu”. Naszym zamierzeniem jest ogrodzenie terenu cmentarza oraz upamiętnienie tego miejsca, jako dowód naszej pamięci. Na cmentarzu znajdzie się kamień z tablicą pamiątkową oraz Macewy.
Naszymi działaniami zainteresowała się Telewizja Izraelska (o czym zostaliśmy poinformowani przez biuro Forum Dialogu) oraz TVP Bydgoszcz. 28 lutego gościliśmy w naszej szkole te ekipy telewizyjne, które towarzyszyły nam podczas wycieczki śladami Żydów. Goście z Izraela przeprowadzali wywiady z uczestnikami projektu, odwiedziliśmy Wójta, który zaprezentował odnalezioną Macewę. Następnego dnia udaliśmy się w towarzystwie ekipy telewizyjnej do Warszawy na uroczystą Galę podsumowującą projekt do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Podczas Gali ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy projekt upamiętniający społeczność żydowską w swojej miejscowości. Telewizja z Izraela towarzyszyła nam cały dzień.
Najlepsze szkoły nominowane były w czterech kategoriach: RÓŻNORODNOŚĆ DZIAŁAŃ, ODKRYWANIE HISTORII, INNOWACYJNOŚĆ DZIAŁAŃ, WPŁYW NA LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ. Nasz projekt nominowany był we wszystkich kategoriach. Wygraliśmy w kategorii: Odkrywanie Historii. Uzyskaliśmy także zaszczytny tytuł: Szkoła Dialogu. Po zakończeniu Gali rozstaliśmy się z gośćmi z Izraela w przyjacielskiej atmosferze. Efekty naszych działań znajdują się w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – Yad Vashem. Prace będą kontynuowane.
Komentarze ( )