Warto inwestować w siebie
Nie ma znaczenia czy skończyłeś szkołę zawodową, technikum, czy studia wyższe. Nauka i technologia nie stoją w miejscu, stale się rozwijają i zmieniają, warto za tymi zmianami nadążać. Najlepszym sposobem jest uczestniczenie w różnego rodzaju kursach i szkoleniach pozwalających aktualizować swoją wiedzę i doskonalić umiejętności. To inwestycja w samego siebie, która zaprocentuje w przyszłości. Dla pracodawcy to dowód, że nie stoisz w miejscu, jesteś ambitny i stale się rozwijasz.
Masz problem ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał kursy pozwalające Ci się przebranżowić. Twoje szanse na rynku pracowników znacznie się zwiększą. Jesteś ochroniarzem, zrób kurs przygotowujący do egzaminu na pozwolenie na broń. Jesteś informatykiem, to wybierz kurs specjalisty ds. informacji niejawnych.
Nigdy nie należy zapominać o kursach języka obcego, umiejętności nabyte w szkole nie tylko nie są wystarczające, ale nie utrwalane powodują jego zapominanie. Nawet biegła znajomość języka obcego po paru latach staje się przeciętna, jeżeli nie będzie rozwijana. Wybierając kurs języka obcego, warto wybrać kurs specjalistyczny nastawiony na słownictwo związane z daną branżą.
Jakie kursy cenią pracodawcy?
Większość osób aplikujących o pracę przekonana jest, że dla pracodawcy najważniejsze jest doświadczenie i tzw. umiejętności twarde, czyli wiedza, doświadczenie, znajomość języków obcych, umiejętność obsługi konkretnych programów lub urządzeń. Tymczasem pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na kompetencje miękkie. Wskazują na to następujące badania:
- „Badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2013”
- „Dwa światy – kompetencje przyszłości” – 2014.
W obu tych badaniach ponad 70% pracodawców poszukuje pracowników z kompetencjami miękkimi, do których zaliczają przede wszystkim:
- asertywność,
- komunikatywność,
- umiejętność współpracy w zespole,
- kreatywność,
- zdolność do uczenia się.
Wynika to w dużej mierze z łatwego pozyskiwania specjalistów w danej dziedzinie oraz przekonania, że pewne wiadomości można szybko uzupełnić.
Dla pracowników to wyraźna wskazówka, jakie warsztaty warto wybrać i w jakim kierunku się rozwijać. Do wyboru są kursy kształtujące umiejętności interpersonalne i społeczne, kursy dla mediatorów, szkolenia z autoprezentacji i wiele innych.
Bardzo często pracodawca sam organizuje szkolenie dla swoich pracowników w zakresie właśnie kształtowania umiejętności miękkich. Najczęściej są to warsztaty kształtujące kreatywność, asertywność i zdolność do działania zespołowego. Tego typu umiejętności pozwalają na nieszablonowe rozwiązywanie zadań, uodparniają na stres i wyzwalają ducha rywalizacji. Koszty szkolenia ponosi pracodawca i odbywają się one w godzinach pracy.
Jak wybrać kurs, który doceni pracodawca?
Jeśli zdecydowałeś się podnieś swoje kompetencje na kursie, to przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu to robisz? Czy chcesz podnieść lub poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, czy chcesz się przebranżowić? Odpowiedź na te pytania jest kluczowa, kończenie kursów po to, by gromadzić kolejne certyfikaty, jest bez sensu.
Pomocne w znalezieniu odpowiedzi mogą być raporty sporządzane przez portale pośredniczące w poszukiwaniu pracowników. W zestawieniach można znaleźć informacje, w jakich zawodach brakuje pracowników, w jakich jest ich nadmiar i jakich kompetencji oczekują pracodawcy. To znacznie ułatwia dokonanie wyboru.
Różne kursy szkoleniowe bez problemu można znaleźć w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań lub Gdańsk. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości szkół wyższych oferujących szkolenia oraz znacznie bardziej chłonnego rynku pracy niż w innych rejonach.
Sprawdź ofertę kursów w Warszawie: wsbio.waw.pl/kursy-i-szkolenia/.
Na co zwrócić uwagę wybierając szkolenia?
Wybierając szkolenie, musisz przede wszystkim wybrać takie, które jesteś w stanie pogodzić z nauką lub pracą, czyli zajęcia muszą odbywać się w systemie weekendowym. Warszawa to miasto, w którym bez problemu znajdziesz uczelnie i firmy oferujące tego typu kursy. Nie jest to trudne, ponieważ oferta jest bardzo bogata.
Wszystkie szkolenia zawodowe i poszerzające kompetencje są płatne, a więc poziom usługi powinien być wysoki. Wybierz takie szkolenia, które w swoim programie oprócz zajęć teoretycznych mają także warsztaty. To właśnie podczas nich będziesz miał możliwość zastosowania wiedzy zdobytej w procesie kształcenia w praktyce. Warsztaty to także możliwość nabycia nowych kompetencji cenionych przez pracodawcę.
Warto także zwrócić uwagę na dokument otrzymywany po zakończeniu szkolenia. Jest ich kilka i ich znaczenie jest różne:
- certyfikat – potwierdza zdobycie wiedzy teoretycznej,
- licencja – kursant potrafi zastosować wiedzę teoretyczną w określonych sytuacjach,
- dyplom – absolwent szkolenia nie tylko ma wiedzę i potrafi ją zastosować, ale ma także umiejętności jej przekazywania.
Oczywiście rodzaj dokumentu kończącego kursy przekłada się na czas jego trwania oraz cenę. Im czas kształcenia jest krótszy, tym cena jest mniejsza i uzyskane kompetencje zawodowe niższe.
Wybierając szkolenia lub warsztaty sprawdź wcześniej, kto je prowadzi. Wybieraj te, które prowadzą praktycy z dużym doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Na podstawie ich doświadczeń wiele się nauczysz i przede wszystkim unikniesz błędów.
O czym trzeba pamiętać?
Kursy i szkolenia przyniosą wymierne efekty tylko wtedy, gdy będziesz w nich aktywnie uczestniczył. To daje możliwość na zdobycie nowych kompetencji, podniesienie kwalifikacji zawodowych. Uczestniczenie w nich tylko po to, by uzyskać kolejny papierek, mija się z celem. W procesie rekrutacji rekruterzy sprawdzą, czy rzeczywiście jesteś komunikatywny, czy w kursie uczestniczyłeś tylko biernie. Podobnie może być w przypadku innych szkoleń.
Jeżeli miasto, w którym mieszkasz nie oferuje kursu, który Cię interesuje, to zawsze możesz wybrać warsztaty w Warszawie w trybie online. Nauczanie zdalne jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa. Wymaga to jednak dużej samodyscypliny, ale równocześnie pozwala na swobodniejsze zarządzanie własnym czasem.
Warsztaty i kursy w Warszawie oraz innych dużych miastach niewątpliwie są dobrym sposobem na zdobycie przewagi nad innymi osobami ubiegającymi się o to samo stanowisko. Oczywiście trzeba to udowodnić podczas całego procesu rekrutacji. Najważniejsze jest jednak dobranie kursów zgodnie z obraną ścieżką zawodową i potrzebami pracodawców. Tylko dobrze przemyślana strategia kariery zawodowej pozwala dobrać odpowiednie szkolenia, rozwijać kompetencje zawodowe i osiągnąć sukces.