dog1224267_640.jpg
https://pixabay.com/pl/photos/pies-buldog-pet-le%C5%BC%C4%85cy-odpoczynku-1224267/

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego coraz chętniej adoptujemy lub kupujemy te zwierzęta. Często kierujemy się bardziej trendami niż naszymi preferencjami co do charakteru psa. Które rasy wybieramy najczęściej? Dzisiaj przedstawię te najpopularniejsze z nich.

Labrador retriever
Jest to jedna z ras psów aportujących, polujących i wodnych. Labradory uważa się za psy z charakterem lojalnym, posłusznym i potulnym. Są zwierzętami, które chętnie pracują z człowiekiem i łatwo je wyszkolić. Uważa je się za rodzinne psy, może dlatego tak często są wybierane jako pupile. Mimo wszystko są dużymi psami i trzeba brać pod uwagę, że mogą skakać, drapać i zranić lub staranować dziecko. Często kupujemy labradora, bo myślimy, że nie potrzebuje wychowania, bo to łagodny pies. Jednak to właśnie one często są agresywne i niegrzeczne. Należy pamiętać, że każdy pies potrzebuje uwagi i treningów. Labradory retrievery oprócz tego, że uwielbiają towarzystwo ludzi, a zwłaszcza dzieci, kochają pracować. Pierwotnie były hodowane jako psy myśliwskie, dlatego uwielbiają aktywność fizyczną. Pływanie i aportowanie to ich ulubione zajęcia. Raczej nie nadają się do sportów typu agility, gdyż są ciężkie i często mają problemy ze stawami. Właśnie, co z ich zdrowiem? Labradory należą do ras, które nie są chorowite, ale mają swoje słabe punkty. Mają one długie uszy, a to że uwielbiają kąpiele dodatkowo przyczynia się do problemów z nimi. Często zdarzają się im różne zakażenia, takie jak na przykład zapalenia ucha i dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu tej części ciała. Oprócz tego ich waga wpływa na to, że mogą mieć problemy ze stawami, dysplazja jest ich częstą chorobą. Labradory są psami, które bardzo szybko i dużo jedzą, co prowadzi do otyłości. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie i nie dokarmianiu ich, bo często mają problemy z wagą. Ich łapczywość czasem prowadzi do skrętu żołądka, dlatego należy dzielić im posiłki. Pielęgnacja labradora nie należy do najtrudniejszych. Ich sierść nie wymaga tak długiego czesania jak w przypadku psów długowłosych. Jednak są to zwierzęta, która często i obficie linieją, dlatego szczotkowanie powinno być regularne. Labradory są to psy o ogromnym entuzjazmie i energii, może dlatego należą do najpopularniejszych ras.

Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki to najbardziej popularna rasa użytkowa. Te czworonogi są bardzo inteligentne i przyjazne, dlatego doskonale sprawdzają się w życiu z rodziną. Psy te są bardzo wszechstronne i wielozadaniowe. Pierwotnie były hodowane jako zwierzęta pasterskie, dzisiaj wykorzystujemy je przede wszystkim jako policyjne i stróżujące, ale także często są psami przewodnikami, terapeutami i psimi ratownikami. Owczarek niemiecki zalicza się do średnich/dużych psów. Posiada muskularną, ale jednocześnie atletyczną budowę. Jest bardzo szybki i zwinny, ale także wytrzymałość. Psy te posiadają sierść krótko lub długowłosą. Najczęstsze umaszczenia, zarówno krótkiej, jak i długiej sierści owczarka to czarne z brązowymi, żółtymi lub jasnoszarymi oznaczeniami, jednobarwne czarne lub wilczo-szare, bądź szare z brązowymi oznaczeniami. Owczarki niemieckie to psy niezwykle odważne, pewne siebie i godne zaufania. Ich inteligencja i zdolność do nauki sprawiają, że szybko się uczą i lubią podejmować nowe zadania. Jeśli będę one miały zapewniony codzienny wysiłek, nie tylko fizyczny ale i umysłowy, to będą bardzo grzecznymi psami, bowiem nieregularność i nuda może doprowadzić do wielu niepożądanych zachowań. Niestety, wraz ze wzrostem popularności tej rasy, wzrosła także liczba schorzeń typowych dla nich. Najczęściej chorują na dysplazję stawu łokciowego, która często wynika z genetyki, dlatego tak ważne jest posiadania psa z dobrej i sprawdzonej hodowli. Podsumowując, owczarek niemiecki to niesamowity pies, ale trzeba pamiętać, że należy mu poświęcać dużo czasu.

Yorkshire terrier
Yorkshire terrier, potocznie zwany Yorkiem, to niewielki pies pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jego niepozorny wzrost i wygląd może mylić, bowiem ta rasa była wykorzystywana do polowań na gryzonie. Tymczasem pies myśliwski, który jest bardzo inteligentny i żywiołowy trafił do domów jako “maskotka”. No właśnie, jak sama nazwa wskazuje pies ten pochodzi z rodziny terrierów. Rasa ta uwielbia zabawę i towarzystwo, jest uczuciowy, a jego wygląd tylko nadaje mu uroku osobistego. Jednocześnie jest psem dominującym, z silnym charakterem, który potrafi podporządkować sobie właściciela. Yorkshire terrier potrzebuje częstej i starannej pielęgnacji. Regularne czesanie, kąpiele i wizyty u psiego fryzjera (groomera) są tym, o czym nie wolno zapominać. Psy te mają ok. 22-24 cm, a ich waga to zaledwie ok. 4 kg. Są zwierzętami silnymi i wyprostowanymi o dumnej sylwetce. Posiadają miękki i delikatny włos. Jeśli chodzi o choroby najczęściej stwierdzane jest zapadnięcie tchawicy, które występuje ok. 6-7 roku życia. Pupil miewa wtedy kaszel, a w raz z postępowaniem choroby zaczyna się dusić. Inne choroby to zwichnięcie rzepki, podwichnięcie szczytowo-obrotowe, czy wodogłowie. Yorki to psy dość chorowite, często wynika to niestety ze zbytniej nadwrażliwości opiekunów i traktowaniu tego psa jak ,,laleczki”. Psy te są idealne dla osób wytrwałych, odpowiedzialnych, które nie mogą poświęcać dużo czasu na spacery z psem. (Mniejszy pies, potrzebuje mniejszej aktywności fizycznej)

Buldog francuski
Buldog francuski to rasa, która zyskała swoją popularność stosunkowo niedawno. Co się do tego przyczyniło?  Jest to pies rasy małej, który posiada ogromny urok i przyjazny charakter, dlatego przekonuje do siebie każdego miłośnika zwierząt. Mimo, że buldogi są małymi psami, to ich budowa sprawia, że postrzegamy je jako psy muskularne i silne. Ta rasa osiąga do 30 cm w kłębie, a ich waga nie przekracza 14 kg. Jeśli chodzi o charakterystyczne cechy wyglądu buldożka, to z pewnością są to stojące uszy. Posiadają one kanciastą głowę z charakterystyczną krótką kufą. Ta rasa ma błyszczące futro, bez podszerstka (dlatego warto pamiętać o ocieplaniu psa w zimę) w przeróżnych odcieniach. Mimo, że charakter buldogów nie jest najtrudniejszy to warto zwrócić uwagę na ich zdrowie. Ze względu na kształt czaszki (,,spłaszczona”) mają problemy z oddychaniem. Często powoduje to uciążliwe chrapanie. Przez tą dolegliwość ciężko znoszą upały, więc pamiętajmy, by zapewnić im cień i odpowiednią ilość wody w lecie.  Przez nienaturalny kształt ich czaszki, naturalny poród nie jest możliwy, bowiem głowa noworodka jest zbyt duża w porównaniu do miednicy matki. Jak możemy zobaczyć,  urokliwy wygląd buldożka powoduje często problemy zdrowotne. Charakter tej rasy nie jest trudny, są to psy wesołe, przyjacielskie. Ze względu na problemy z oddychaniem, cenią sobie krótkie spacery. Wielu właścicieli tej rasy uważa, że są to leniwe psy, ale nie zawsze jest to zgodne z prwadą. Oprócz tego warto wspomnieć o ich łagodnym usposobieniu, ponieważ psy te uwielbiają dzieci. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to idealny miejski pies. Wychowanie tej rasy nie jest trudne, ale należy pamiętać o twardej ręce, czyli nieuleganiu i bycia konsekwentnym. Buldogi to psy łatwe w pielęgnacji. Posiadają krótką sierść, więc wystarczy je tylko czesać. Pamiętajmy, że to dość wrażliwe psy i myjąc je trzeba używać delikatnego szamponu. Podsumowując to rasa urokliwa, dość łatwa do wyszkolenia i niewymagająca w utrzymaniu. Kupując te psy pamiętajmy o ich wadach genetycznych i wybierajmy dobre hodowle.

Myślę, że przedstawiając te cztery rasy psów pokazałam nie tylko zalety związane z ich  posiadaniem, ale także zwróciłam uwagę na wady najpopularniejszych z nich. Mam nadzieję, że każdy kupując teraz takiego psa zwróci uwagę na jego charakter i zdrowie,  nie tylko na wygląd.