Moment, w których niemowlę przestaje pić wyłącznie mleko, a zaczyna przyjmować także inne posiłki to bardzo ważny czas i dla dziecka i dla rodziców. To jego pierwszy kontakt ze stałym jedzeniem i warto, by jedzenie to, było jak najlepsze.
Pierwszym i oczywistym wyborem są kaszki dla niemowląt. Jak znaleźć i wybrać tę najlepszą?
Czym jest rozszerzenie i kiedy je zacząć?
Rozszerzenie diety, to moment, w którym dziecko przestaje jeść tylko mleko matki, a zaczyna przyjmować także inne posiłki. Zazwyczaj ten moment zbiega się z pojawianiem się pierwszych zębów. To wtedy niemowlę wkłada do buzi wszystko co napotka na swej drodze, a swędzące i czasem bolące dziąsła domagają się czegoś co je ukoi. I jest to idealny moment, by dziecku dawać posiłki stałe, by dawać mu możliwość gryzienia, mamlania, czy żucia. Wielu rodziców jednak ma problem z wyborem pierwszych w rozszerzeniu posiłków. Niektórzy podają dziecko warzywa, inni pieczywo, a jeszcze inni gęste zupy. Natomiast najbardziej oczywistym wyborem są kaszki.
Dlaczego kaszki są istotne w rozszerzeniu diety?
Kaszki nie bez powodu kojarzą się z pożywieniem typowym dla najmłodszych. Są lepkie, bardzo syte i pożywne. I na tym właśnie polega ich siła. Już niewielkie ilości zaspokajają zapotrzebowanie dziecka na pokarm. Kaszki są proste w przygotowaniu i posiadają wiele wartości odżywczych i dużo witamin. Ponadto można je dowolnie modyfikować poprzez dodawanie soków lub delikatnych przypraw, dzięki czemu mogą być one słodkie lub słone. Dodatkowo kaszki są z reguły gotowane na mleku, dlatego smakują niemowlakom, które do tej pory jadły wyłącznie mleko i doskonale znają jego smak.
Jak znaleźć najlepsze kaszki dla niemowląt?
To wcale nie łatwe zadanie. Wiele produktów na sklepowych półkach w swym składzie ma tak dużo chemicznych składników, że ciężko uwierzyć, że jest to produkt dla dzieci. Wybór dobrej kaszki powinniśmy zacząć przede wszystkim od znalezienie dobrego producenta. Opinie w Internecie i historie innych rodziców są najlepszą rekomendacją. Kaszki dla niemowląt powinny być wykonane z najlepszych składników, ekologicznych, zdrowych i pełnowartościowych. Nie powinien znajdować się w nich żaden konserwant ani cukry proste. Szalenie istotne jest także to, czy kaszki są przebadane i mają certyfikaty pozwalające na karmienie nimi dzieci.
Kaszka bezmleczna dla alergika
Kaszki, jak wspomnieliśmy wyżej, z reguły gotowane są na mleku. Co jednak w przypadku, gdy niemowlę cierpi na nietolerancję laktozy? Na szczęście producenci i o tym pomyśleli, dzięki czemu obecnie na rynku znaleźć możemy kaszki bezmleczne. Mleko zastępuje tam szereg innych składników i witamin, dzięki czemu kaszki takie nie są mniej wartościowe. Warto jednak pamiętać, że jeśli nasze dziecko nie ma tej przypadłości, najlepiej podawać mu kaszki mleczne.