Wprowadzając trwającą reformę systemu edukacji, wprowadzono również zmiany w zasadach realizowania innowacji pedagogicznych w szkołach. Zmiana jest radykalna, gdyż zrezygnowano z obowiązującej dotychczas sformalizowanej drogi wprowadzania innowacji.
Wprowadzając trwającą reformę systemu edukacji, wprowadzono również zmiany w zasadach realizowania innowacji pedagogicznych w szkołach. Zmiana jest radykalna, gdyż zrezygnowano z obowiązującej dotychczas sformalizowanej drogi wprowadzania innowacji.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe działalność innowacyjna ma być integralnym elementem funkcjonowania szkoły/placówki i zapewnić kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości i kreatywności sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w życiu gospodarczym (art. 1 ust. 1 pkt 18). Celem zastosowania innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych powinno być rozwijanie kompetencji uczniów (art. 55 ust. 1 pkt 4).
W wyżej wymienionej ustawie nie narzucono wymagań formalnych, które warunkowałyby rozpoczęcie działalności innowacyjnej w szkole. Zrezygnowano także z konieczności zgłaszania innowacji pedagogicznej kuratorowi oświaty i organowi prowadzącemu. Warunki i zasady realizacji innowacji w danej szkole ma określać dyrektor szkoły. Trzeba więc jedynie zaplanować pracę związaną z wdrażaniem innowacji w taki sposób, aby skutkowała pozytywnie, dla dobra uczniów, i nie powodowała utrudnień w realizacji podstawowych zadań szkoły i nie dezorganizowała jej pracy. Aby tak było, należy określić, jaki jest cel innowacji, a następnie ustalić, kto, kiedy i dla kogo będzie realizował zadania w niej określone. Czyli ustalić, które klasy lub grupy dzieci będą w niej uczestniczyły, w jakim czasie, w jakim miejscu i którzy nauczyciele będą prowadzić zajęcia oraz w jakiej formie.
W celu uniknięcia ewentualnych późniejszych problemów warto ustalić kwestie wynagradzania lub jego braku dla realizujących innowację nauczycieli i określić przydzielone zadania – najlepiej w formie pisemnej.
Nauczyciel proponujący wprowadzenie innowacji do realizacji w szkole powinien odnieść się do podstawy programowej danego przedmiotu, określić przewidywane osiągnięcia, wiedzę i umiejętności uczniów uzyskane poprzez wprowadzenie nowych treści do programu nauczania, a także odnieść się do przewidywanych sposobów realizacji nowych treści oraz zakładanych sposobów oceniania wiedzy i umiejętności uczniów.
O wprowadzaniu innowacji należy także poinformować rodziców uczniów i uzyskać ich zgody na udział dzieci – najlepiej w formie pisemnej, z zastrzeżeniem braku możliwości rezygnacji z zajęć w trakcie roku szkolnego. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy wprowadzenie innowacji wiąże się z nakładami finansowymi – wówczas mogłoby być kłopotem, gdyby dzieci zrezygnowały z zajęć w trakcie trwania innowacji.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe(Dz.U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.).
Małgorzata Celuch, ekspert portalu ePedagogika.pl