Niezależnie od tego, czy to ślub, chrzciny, czy studniówka, nikt sobie nie wyobraża nieuwiecznienia takiej okazji. Fotografem może zostać każdy bez jakiegokolwiek wykształcenia, ale dobrym fotografem nie można nazwać każdej osoby z drogą lustrzanką w ręku – na to miano trzeba sobie zapracować. Co czeka kandydatów na drodze do renomy w świecie obiektywów?
Edukacja
Technologia w tej branży (oczywiście nie tylko w tej) zmienia się bardzo dynamicznie. Aby być na czasie, należy regularnie przeglądać nowinki w internecie, czytać wartościowe książki i publikacje, a także doszkalać się przy pomocy zamieszczanych w sieci poradników. Często niezbędna jest też wiedza i umiejętności z dziedziny grafiki komputerowej. Dobrym pomysłem jest także branie czynnego udziału w rozmaitych warsztatach dla fotografów. Pozwoli to nam nie tylko się dokształcić, ale także poznać osoby, które w tej branży od lat wiele znaczą.
Sprzęt i akcesoria
Każdy się chyba zgodzi, że sprzęt jest wizytówką fotografa. Nie każdy od razu może sobie pozwolić na urządzenia najwyżej klasy, jednak jeśli myślimy na poważnie o tym zawodzie – nie bójmy się zainwestować. Co będzie lepszą reklamą niż zdjęcia, które trafiają do rąk klientów? Pomysłu na ciekawą fotografię nie kupimy, ale jego jakość już możemy. Na start poza samym korpusem aparatu będziemy potrzebować kilku różnych obiektywów, karty pamięci oraz lampę błyskową. Z takim wyposażeniem możemy zacząć naszą przygodę z profesjonalną fotografią.
Reklama
Tak jak wyżej wspomniane, najlepszą reklamą fotografa są jego zdjęcia. Na początek jednak może okazać się to zbyt mało. Przede wszystkim otwierając jakąkolwiek własną działalność, powinniśmy stworzyć własną stronę internetową. Schludny wygląd, intuicyjne poruszanie się po niej oraz przemyślana prezentacja galerii są fundamentalne. Na stronie nie może także zabraknąć danych kontaktowych. Na tym etapie warto także sprecyzować cennik usług. Fotografia ślubna, imprez masowych, czy chrztu nie musi mieć swojej stałej ceny, jednak warto przybliżyć klientom kwotę, jaką będą musieli przeznaczyć na fotografa. Dobrym pomysłem będzie także założenie własnego fanpage na Facebooku lub profilu na Instagramie – to właśnie dzięki mediom społecznościowym można w łatwy sposób się wypromować.
Jakie cechy są pomocne?
Dobry fotograf przede wszystkim musi wykazywać się spokojem i opanowaniem. Stres jest rzeczą ludzką, jednak może on znacznie utrudnić wykonywanie pracy. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o drżące ręce przed każdym nowym ujęciem, ale o podejmowanie nowych wyzwań. Każdy kiedyś zaczynał i miną miesiące, zanim nabierze się doświadczenia. Z każdym kolejnym zleceniem będzie tylko lepiej, a po pewnym czasie bez większego trudu profesjonalny fotograf potrafi się wyłączyć z otoczenia i w pełni skupić na uchwyceniu najpiękniejszych momentów. Największą szansę na sukces jednak mają osoby, dla których fotografia od dawna jest pasją.
Artykuł został napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie agnieszkasielewicz.pl/
Komentarze ( )