Czerwiec. Miesiąc temu maturzyści podchodzili do egzaminu dojrzałości, a za miesiąc dowiedzą się o wynikach swoich matur. Jest to najwyższy czas aby podjąć decyzję – iść na studia, czy zacząć szukać pracy? Przyszli studenci powinni zaznajomić się z rynkiem pracy przed dokonaniem wyboru kierunku, w którym dalej chcą się rozwijać, i który, przede wszystkim, znajduje się w kręgu ich zainteresowań.
W XXI wiekuh najprężniej rozwijają się branże technologiczno-informatyczne, co nikogo nie powinno dziwić. Wraz z ich rozwojem, rośnie potrzeba nowych miejsc pracy, a pracownicy mogą liczyć na zadowalające wynagrodzenie. Według danych portalu wynagrodzenia.pl w roku 2017 mediana wynagrodzenia całkowitego starszych programistów zatrudnionych na umowę o pracę w województwie Mazowieckim wynosiła 11 tysięcy złotych brutto. Portal ten powołuje się na źródło Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017. Natomiast połowa młodszych programistów może liczyć na zarobki większe niż 6100 złotych brutto. Warto zaznaczyć, że te liczby z roku na rok rosną.
Wśród obecnej młodzieży, ciężko spotkać jedną osobę nie posiadającą telefonu, laptopa czy innego komputera. Większość młodych osób nie wyobraża sobie życia bez tych sprzętów, portali społecznościowych i innych aplikacji ułatwiających między innymi darmową komunikację z innymi osobami na odległość. Coraz więcej osób zaczyna się interesować jak ich urządzenia działają, jak rozróżnić lepszy sprzęt od gorszego, który będzie najbardziej wydajny i przystosowany do ich potrzeb. Dlatego coraz więcej osób wiąże swoją przyszłość z zawodem informatyka lub mu pokrewnym. Innym powodem są oczywiście wysokie zarobki opisane w poprzednim akapicie i nieustanna potrzeba nowych pracowników w tym zawodzie.
Podsumowując, zawód informatyka wydaje się być jak najbardziej “zawodem przyszłości” choć już jest bardzo popularny, zainteresowanie nim wydaje się dopiero rosnąć. Szybko rozwijające się branże technologiczne oferują nieustannie nowe miejsca pracy i nieprzeciętne wynagrodzenie na nie najwyższych stanowiskach w firmie. Poza pracą w korporacji, zarówno młody jak i bardziej doświadczony informatyk, może działać na własną rękę tzw. Freelancer, nie pracujący na etat, a realizujący projekty na zlecenie. Taka osoba zazwyczaj swoją pracę wykonuje w domu, lub z drugiego końca świata, nie ma sztywnego harmonogramu zajęć, ani szefa, a zarobki zależą od jego pracowitości.
Komentarze ( )