Faktem jest, że lasy posiadają dyżury przeciwpożarowe na terenie całej Polski w okresie sześciu miesięcy. Sezon zaczyna się od kwietnia i kończy na koniec września. W tym czasie sprawdzana jest pogoda, dwa razy w ciągu dnia odnotowane parametry są zapisywane – po godzinie 9 rano oraz po 13. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu stopnia zagrożenia pożarowego jest wilgotność ściółki. W lasach wyróżnia się cztery stopnie zagrożenia: Stopień 0 oznacza brak zagrożenia pożarowego, stopień 1. jest to małe zagrożenie, stopień 2. to średnie zagrożenie, natomiast stopień 3. to duże zagrożenie i kiedy utrzymuje się przez parę dni wtedy Regionalna Dyrekcja Lasów wydaje rozporządzenie o zakazie przebywania w lesie.
Z racji na bardzo ograniczoną widoczność z wież przeciwpożarowych, doskonale może pomóc dron. Może okazać się on zbawiennym narzędziem, wykorzystywanym nie tylko w lokalizacji powstałego pożaru. Kiedy ma zamontowaną kamerę leśnicy są w stanie szybko określić rozmiar pożaru oraz co za tym idzie, wezwać odpowiednio dużo jednostek straży pożarnej do ugaszenia pożaru. W lasach naukowe zastosowania dronów mogą okazać się przyszłościowym rozwiązaniem nie tylko w kwestii ochrony przeciwpożarowej.
Kolejnym zastosowaniem drona jest możliwość monitorowania trudno dostępnych obszarów leśnych, na przykład w celu stwierdzenia bytu orła bielika. Jest to ptak pod ochroną. Prawną ochroną został objęty już w 1952 roku. Wokół gniazd bielika obowiązuje strefa ochronna, przez cały rok w promieniu do 200 metrów, a okresowo od 1 stycznia do 31 lipca w promieniu 500 metrów. W tym obrębie nie można wykonywać żadnych prac leśnych.
Dron może służyć jako doskonały monitoring z zakresu kłusownictwa oraz kradzieży drewna. Posiadając kamerę, łatwo namierzy osoby czy numery rejestracyjne samochodu.
Doskonale sprawdzi się do badań naukowych, obserwując byt zwierząt zagrożonych wyginięciem, będzie w stanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych bez płoszenia zwierzyny oraz nie naruszając naturalnego środowiska.
Zastosowanie technologii w lasach nabiera coraz większego znaczenia wtedy, zwłaszcza kiedy zaczyna dostrzegać się coraz więcej możliwości jej wykorzystania . Nie należy jednak zapominać, że pracy człowieka nie zastąpi żadna maszyna.
Przyroda to najcenniejszy dar na ziemi, dlatego aby móc ją zrozumieć oraz lepiej poznać, potrzebujemy obserwować ją jak najlepiej. Niestety niektóre obszary są do dziś nieosiągalne dla człowieka.
Cena dronów jest adekwatna do ich funkcjonalności. Jeżeli pełni swoją funkcję tak jak należy, to wprowadzenie go w las jest jak najbardziej dobrą ideą. Materiały, które nazbiera filmując okoliczną przyrodę, zjawiska zachodzące w naturze, okażą się dobrze zainwestowanym kapitałem, który szybko zwróci się z nawiązką.
Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl |
Komentarze ( )