Do roku 2013 niewiele osób wiedziało o druku przestrzennym. Cztery lata temu nastąpił boom na produkty drukarskie związane z trójwymiarowością i choć okres prosperity zakończył się w 2015 roku, to rozwój przemysłu drukarek 3D jest wciąż łatwy do zaobserwowania. Wiele osób, zachwyconych możliwościami druku 3D, postanowiło zainwestować w drukarkę. Jednak bez odpowiedniego przygotowania nie tylko zakup może być nieudany, ale także cała zabawa z drukowaniem…
Po co mi to?
Pierwsze pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć nie należy do łatwych. Chodzi
o przeznaczenie naszej drukarki 3D. Jeżeli nosimy się z zamiarem kupna urządzenia, musimy dokładnie wiedzieć czego oczekujemy i do jakich celów nam ona ma służyć. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i nie wyrzucimy pieniędzy w błoto. Należy również pamiętać, że obsługa samego urządzenia jest zdecydowanie trudniejsza niż obsługa klasycznej drukarki atramentowej. Biorąc to pod uwagę powinniśmy dogłębnie przemyśleć nasz zakup i skierować swoją uwagę na takie urządzenia, które będą odpowiadały naszym gustom.
Świadomość wyzwań
Jeżeli szukamy drukarki do domu, która sprawi nam frajdę i wydrukuje każdy przedmiot, to raczej powinniśmy szukać czegoś tańszego. Drukarki do wykorzystania domowego są przeznaczone dla osób, które zajmują się modelarstwem, lubią kolekcjonować figurki, grają w gry typu RPG lub są urodzonymi domorosłymi majsterkowiczami. Jeżeli nie mamy większego pomysłu na zastosowanie drukarki 3D, lepiej będzie jak zrezygnujemy
z zakupu i utopimy nasze pieniądze w czymś innym.
Od czegoś trzeba zacząć
W przypadku, gdy wiemy co chcemy zrobić za pomocą naszej drukarki 3D
i zdecydujemy się na jej zakup, należy zastanowić się nad projektowaniem. To pierwszy etap całego procesu wytwarzania elementów przestrzennych. Potrzebujemy do tego specjalistycznego programu do projektowania przestrzennego klasy CAD. Następnie musimy zadbać, aby projekt został przygotowany pod drukarkę 3D i do niej wysłany, np. za pomocą kodu G-Code. Tym zajmie się oprogramowanie samej drukarki. Oprócz kwestii komputerowych musimy przygotować urządzenie do pracy. Należy dokonać zakupu materiałów i nauczyć się jej obsługi.
Rozpoczęcie pracy
Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest uruchomienie i kalibracja drukarki. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się z naszych własnych plastikowych figurek, należy złożyć drukarkę. Oczywiście, można kupić sprzęt już złożony, gotowy do pracy, jednak najczęściej do domowego korzystania wybieramy opcję do samodzielnego składania. Wiąże się to przede wszystkim z niższą ceną. Jeśli uda nam się złożyć drukarkę, podłączyć i ustawić oprogramowanie, możemy wykonać próbkę na materiale. Dobór tworzywa jest bardzo istotny i nie może opierać się wyłącznie na naszym guście. Nie każdy materiał pasuje do każdej drukarki 3D dostępnej do samodzielnego drukowania, stąd musimy dobrze sprawdzić co kupujemy. Gdy urządzenie zostanie złożone, skalibrowane poprawnie i dostosowane do materiałów, będziemy mogli zacząć proces produkcji.
Chociaż wszystkie etapy przygotowania drukarki 3D do pracy mogą trwać nawet kilka tygodni, to satysfakcja z udanego wydruku pozwoli nam to zrekompensować. Chcąc tworzyć coraz to dokładniejsze modele, musimy doskonale poznać programy służące do projektowania oraz dobrać odpowiednie tworzywo. Mimo, że cała zabawa z drukiem 3D wydaje się być skomplikowana, nie jest prawdą, że nie jest dostępna dla laika. Każdy kto chce nauczyć się produkcji za pomocą drukarek przestrzennych musi jednak pamiętać, że trening czyni mistrza.
Tekst przy współpracy z 3d-up.pl.
Komentarze ( )