Słysząc słowo strażak, straż kojarzy nam się z osobą, która gasi pożary chodzi w mundurze i jeździ czerwonym samochodem. To grupa zawodowa, która cieszy się od lat największym zaufaniem społecznym. Na przestrzeni lat specyfika pracy strażaka zmieniła się diametralnie. To już nie tylko wyjazdy do gaszenia pożarów, walka z ogniem to mniej niż połowa interwencji strażaków w obecnym czasie.
Służba strażaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a osoby które tam się dostają muszą przejść ścisłą selekcję. Przechodzą testy sprawnościowe jak i testy psychotechniczne. Oprócz tego muszą się wykazać nieposzlakowaną opinią w społeczeństwie. Jeśli już uda się dostać do tej pracy, to wiąże się z ogromnym ryzykiem, jakie strażak ponosi każdego dnia. Każdego dnia strażacy narażeni są na utratę zdrowia lub życia. W zależności od jednostki i stopnia rodzaje wykonywanej pracy różnią się pomiędzy sobą – od pracy biurowej, poprzez kierowcę wozu strażackiego, specjalistów, do komendantów.
Pewnie wiele osób jest ciekawych jak wygląda typowy dzień strażaka. Na wstępie można powiedzieć, że w tej pracy nie ma czegoś takiego jak typowy dzień. Nigdy nie wiadomo co czeka go kolejnego dnia. Choć jest pewien określony schemat. Strażacy pracują w systemie 24 na 48. Oznacza to, że jedna zmiana trwa 24 godziny, a po niej przypadają dwie doby wolnego. Jedna zmiana liczy 15 strażaków, chociaż służbę pełni 9. Dzięki temu pozostali mogą odbierać nadgodziny, brać urlopy czy chorobowe. Codzienne ćwiczenia i gotowość do wyjazdu na akcję to normalność w każdej jednostce.
Podsumowując jak wspomnialem wcześniej zawód strażaka to zawód wzmożonego ryzyka. To profesja, do której dostęp jest ograniczony. Aby uzyskać uprawnienia wybrać można jedną spośród trzech dróg – udać się do jednostki straży pożarnej na okres próbny, w trakcie którego ocenione zostaną nasze predyspozycje do wykonywania zawodu, a następnie, jeśli zostaną one ocenione pozytywnie, przejść szkolenie pożarnicze. Alternatywą jest aplikowanie do szkoły aspiranckiej, a w efekcie pozyskanie tytułu technika pożarnictwa i stopień młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej. Trzecią opcją są studia wyższe w Warszawie, kształcące kadrę oficerską. Tytuł, jaki uzyskuje się po ukończeniu tej uczelni to inżynier pożarnictwa i stopień młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej. Kandydat na strażaka przechodzi bardzo wymagające testy sprawnościowe i psychologiczne, mające orzec, czy dana osoba jest zdolna do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach.
Komentarze ( )