Wielkanoc to najważniejsza uroczystość chrześcijańska, w Polsce jest obchodzona od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Dla jednych to święto, które przynosi wiosenne odprężenie, jest powodem by posprzątać dom, udekorować go radosnymi kolorami i ugotować coś dobrego. Dla innych to okazja aby zauważyć, że już przyszła do nas wiosna, poświęcić trochę czasu swoim bliskim i uporządkować swoje sprawy. W tradycje wielkanocne wpisuje się też Palmowa Niedziela. Przygotowanie na ponowne narodziny Chrystusa, zaczyna się tak naprawdę już wcześniej, bo Środą Popielcową, jednak bardziej wyraźnym sygnałem zbliżającego się odnowienia jest Palmowa Niedziela. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna obrzędy Wielkiego Tygodnia.
W Wielki Czwartek chłopcy ze wsi wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały aż do Niedzieli Wielkanocnej). Dzieci robiły dobry uczynek i przy okazji świetnie się bawiły. Do dziś księża praktykują w ten dzień obrzęd polewania stóp dwunastu mężczyznom. To na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami.
Wielki Piątek to dzień wyciszenia. W Kościele nie ma mszy świętej, ale odbywa się adoracja krzyża Pana Jezusa a także droga krzyżowa, upamiętniająca mękę Chrystusa.
Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Dawniej wodą spryskiwano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek. Dziś ogień pełni inną rolę, służy do odpalenia paschału, czyli wielkiej świecy, która pali się aż do końca świąt Wielkiej Nocy. Paschał stoi tuż przy ołtarzu. Ten dzień również wiąże się z święceniem pokarmów .
Wielkanoc, tak jak Boże Narodzenie, ma swoje specjały (żurek, mazurek, babka, kiełbasa). Zgodnie z tradycją należy je przygotować właśnie w piątek. Trzeba się spieszyć, ponieważ po sobotnim święceniu nie powinno się już nic sprzątać ani przygotowywać. Stół powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu.
Poniedziałek Wielkanocny, to najbardziej wyxczekiwny przez najmłodszych moment świąt. Już od rana dzieci, z zakupionymi pistoletami i jajkami na wodę, czają się na swoje ofiary- aby je zmoczyć. wyczaj ten przyszedł do nas z Jerozolimy, gdzie przeciwnicy chrześcijaństwa mieli jakoby przy pomocy wody rozpędzać wiernych, zbierających się w celu rozpamiętywania zmartwychwstania Chrystusa. Polewanie wodą nawiązuje też do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia